Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Roxana Mînzatu, comisarul european desemnat pentru a conduce portofoliul ce conține și domeniul educație, a declarat marți la audierile din Parlamentul European că „suntem obligați să implementăm tehnologii și în educație, pentru a face educația mai atractivă și cariera de profesor mai ușoară”. Întrebată de eurodeputatul Nikos Papandreou cu privire la interzicerea intrării elevilor cu smartphone-uri în școli, Mînzatu a răspuns: „Vreți să nu ne mai voteze copiii din Europa? Niciunul dintre noi nu va vedea vreodată lumina zilei. Suntem cu toții dependenți de tehnologie”.
La intervenția eurodeputatului Nikos Papandreou (S&D), care a declarat că „profesorii, pe lângă faptul că trebuie să concureze cu infrastructura proastă din școli, pe lângă energia copiilor mici, trebuie să concureze cu iPhone-urile, cu smartphone-urile. Unele țări le interzic în școli. Cred că este ceva ce trebuie să luăm în considerare – aceste idei despre cum să facem față lumii noi”, comisarul desemnat Roxana Mînzatu a răspuns următoarele, în timpul audierii din Parlamentul European:
O gramada de oameni, multi factori de decizie, vorbesc despre o gramada de lucruri pe care nu le inteleg nici ei.
„Vreți să nu ne mai voteze copiii din Europa?” e un raspuns slab, chiar daca orice politician sa gandeste intii la voturi.
In plus, s-ar putea ca, adulti fiind, copii de azi sa realizeze ca a fost decizia buna si responsabila, si sa va voteze…
Credeam ca exista o limita de vârstă justificată pentru accesul la vot. Credeam ca școala imbogateste cultura individului, nu a AI-ului. O sa udați culturile cu 7up. Vai de noi cu asemenea miniștri.
Cu Gatorade*