România, medalie de aur în concursul feminin de gimnastică pe echipe, la…

sursa foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român / Facebook

România, medalie de aur în concursul feminin de gimnastică pe echipe, la Festivalul Olimpic al Tineretului European – FOTE 2022

România a câştigat medalia de aur în concursul feminin de gimnastică pe echipe din cadrul celei de-a XVI-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE 2022), miercuri, la Banska Bystrica (Slovacia), relatează Agerpres.

Amalia Puflea, Amalia Ghigoarţă şi Sabrina Maneca Voinea au ocupat primul loc, cu un total de 102,950 puncte, devansând reprezentativele Germaniei, 102,500 puncte, şi Italiei, 102,150 puncte.

Amalia Puflea a câştigat argintul la individual compus, cu un total de 51,650 puncte, fiind devansată de germanca Helen Kevric, 51,750 puncte. Pe locul al treilea s-a clasat franţuzoaica Lilou Viallat, cu 51,650 puncte. Amalia Ghigoarţă a fost a cincea, cu 50,550 puncte, iar Sabrina Voinea a fost a 12-a, cu 48,950 puncte.

Puflea a prins finala de la bârnă cu a doua notă (12,900), la sol vom avea două reprezentante, pe Puflea (a doua notă – 13,000) şi Sabrina Voinea (a patra – 12,650), Amalia Ghigoarţă va evolua în finala de la paralele (a şasea notă în calificări – 13,000), iar Sabrina Voinea a prins şi finala de la sărituri (a patra medie, 13,275).