România a obținut o victorie fără emoții, 2-0 cu Liechtenstein, în preliminariile…

sursa foto: Facebook\ Echipa națională de fotbal a României

România a obținut o victorie fără emoții, 2-0 cu Liechtenstein, în preliminariile CM 2022. Mirel Rădoi: Aș fi vrut să marcăm mai multe goluri

Naţionala de fotbal a României a învins reprezentativa Liechtensteinului cu scorul de 2-0, duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, transmite Agerpres.

România a obţinut a doua victorie consecutivă în această campanie, după 2-0 cu Islanda în deplasare.

Tricolorii s-au impus prin golurile reuşite de fundaşii laterali Alin Toşca (11) şi Cristian Manea (18), în prima jumătate de oră a partidei.

Jocul a fost unul cu sens unic, elocvente pentru acest lucru fiind raportul şuturilor la poartă (29-3), cel al şuturilor pe poartă (8-1), dar şi numărul cornerelor (15-1).

„Aveam nevoie de cele trei puncte în seara asta. Ca să fiu sincer, mă aşteptam ca scorul să fie mai mare. Îmi pare rău pentru băieţi pentru că şi în meciul cu Islanda şi în alte partide ne creăm ocazii dar, din păcate, ne pierdem concentrarea exact în momentul cel mai important, cel al finalizării. Aş fi vrut totuşi să marcăm mai multe goluri… cel puţin unul în repriza a doua. Pentru că vedem că avem ocazii şi nu reuşim să marcăm. Avem o grupă echilibrată şi echipele care dau cele mai multe goluri Liechtensteinului vor face diferenţa. Pentru că după numărul de puncte următorul criteriu este golaverajul. De asta aş fi vrut să mai înscriem măcar un gol în repriza a doua”, a afirmat Rădoi la postul Pro Tv.

Prima oportunitate a echipei antrenate de Mirel Rădoi a venit în min. 5, când Buechel a respins mingea trimisă cu capul de Rus.

România a deschis scorul prin fundaşul stânga Alin Toşca, jucător la Gaziantep, care a şutat fără preluare din marginea careului, la colţul lung (11). A fost primul gol înscris de Toşca la echipa naţională.

După ce Stanciu l-a testat pe Buechel (16) cu un şut din afara careului, România şi-a majorat avantajul: Hagi a centrat la colţul lung, iar Manea a venit în viteză şi a trimis cu capul din 6 metri (18).

Până la pauză, tricolorii au mai avut trei ocazii notabile, dar Buchel s-a opus de fiecare dată la şuturile lui Markovic (25), Răzvan Marin (29) şi la mingea trimisă cu capul de Olaru (30).

Oaspeţii au avut şi ei şansa golului, dar Niţă a respins salvator şutul lui Hasler de la 12 metri (38), după o lovitură liberă.

În repriza secundă, debutantul Cordea (56), Dennis Man (81, 89) sau Deian Sorescu (83) ai fost imprecişi, Buechel a fost la post la mingile trimise de Răzvan Marin (73, 74) şi Cicâldău (85), iar Răzvan Marin a trimis în bară (61).

Acest a fost primul meci al naţionalei de seniori a României care a fost arbitrat de o brigadă feminină, cu Katerina Monzul (Ucraina) la centru.

După 2-0 cu Islanda şi 2-0 cu Liechtenstein, România va juca miercuri un nou meci, contra Macedoniei de Nord, pe Tose Proeski Arena din Skopje (21:45). Echipa antrenată de Mirel Rădoi a urcat pe locul al treilea în clasament, devansând Macedonia de Nord.

Înaintea partidei s-a păstrat un moment de reculegere în memoria fostului campion olimpic Ivan Patzaichin, a actorului Ion Caramitru, dar şi a lui Yalcin Cadîr, fost bucătar al echipei naţionale timp de mai bine de 20 de ani.