România încheie Campionatele Balcanice de Atletism cu 18 medalii, dintre care șase…

sursa foto: Facebook\ Federaţia Română de Atletism

România încheie Campionatele Balcanice de Atletism cu 18 medalii, dintre care șase de aur

România a încheiat Campionatele Balcanice de atletism de la Smederevo (Serbia) cu un total de 18 medalii, dintre care şase de aur, patru de argint şi opt de bronz, transmite Agerpres.

După cele opt medalii de sâmbătă, patru de aur şi patru de bronz, atleţii români au cucerit duminică, la cea de-a 74-a ediţie a competiţiei alte zece medalii, două de aur, patru de argint şi patru de bronz.

Nicolae Soare a obţinut aurul la 3.000 m (8:04,23), ca şi Florentina Iuşco, la săritura în lungime (6,65 m).

Medaliile de argint au fost obţinute de Bianca Ghelber la aruncarea ciocanului (70,00 m), Daniela Stanciu la săritura în înălţime (1,92 m), Alexandru Novac la suliţă (77,80 m) şi de ştafeta masculină de 4×400 m (David Gudi, Vlad Dulcescu, Ionuţ Olteanu, Mihai Pâslaru – 3:10,19).

Bronzul a fost cucerit de Alexandru Tache la triplusalt (16,04 m), de Anamaria Nesteriuc la 100 mg (13,17), Claudia Florea la 1.500 m (4:21,01) şi Andrei Ştefana la 3.000 m obstacole (9:04,08).

Clasări pe locul patru au reuşit Cosmin Ilie Dumitrache la 110 m garduri (13.87), Ioana Diana Ţigănaşu la aruncarea greutăţii (13,93 m) şi Răzvan George Roman la decatlon (6.460 puncte).

Pe cinci s-a clasat Claudia Prisecaru la 5.000 m (16:13.91), probă în care Adela Paulina Bălţoi a abandonat.

Ilie Alexandru Corneschi s-a clasat pe şase la 3.000 m (8:12.74), la fel ca Nicolae Marian Coman la 800 m (1:50.59), Sergiu Ursu la aruncarea discului (56,62 m) şi ştafeta feminină de 4×400 m (Iulia Nicoleta Banaga, Florina Ştefana, Bianca Georgiana Anton, Cristina Daniela Bălan – 3:47.01).

Pe locul 7 au încheiat Marina Andreea Baboi la 200 m (23.82), Maria Talida Sfârghiu la 1.500 m (4:27.12) şi George Cătălin Zaharia la aruncarea suliţei (68,21 m).

La 200 m masculin, Cristian Nicuşor Roiban s-a clasat pe 8 (21.48), iar Marian Valentin Tănase pe 10 (21.52).

Pe 10 s-a clasat şi Andrei Răzvan Deliu la săritura cu prăjina (4,80 m), în timp ce Adina Elena Cîrciogel s-a clasat pe 16 la 200 m (25.43).

Florentina Budică nu a reuşit să încheie heptatlonul, în care nu a mai luat startul la 800 m.

Sâmbătă, Gabriel Bitan a obţinut aurul la săritura în lungime, cu 8,11 metri, Adela Paulina Bălţoi s-a impus la 3.000 m (9:57.30), Elena Adelina Pănăeţ la 3.000 m obstacole (9:44.27), în timp ce Nicolae Alexandru Soare a câştigat la 5.000 m (13:49.13).

Medaliile de bronz au fost cucerite de Claudia Presecaru la 3.000 m obstacole (9:46.66), de Marius Constantin Musteaţă la aruncarea greutăţii (19,98 m), de Mihai Cristian Pîslaru la 400 m (47.27) şi de ştafeta feminină de 4×100 m (Ana Maria Roşianu, Roxana Maria Ene, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi – 45.82).

La cea de-a 74-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism s-au aliniat peste 414 de sportivi din 19 ţări. România a participat cu 51 de sportivi (28 la masculin şi 23 la feminin).