Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
O coaliție formată din 11 țări va începe din august antrenarea piloților ucraineni pentru a pilota avioane de luptă F-16, relatează Reuters, citând mai multe surse la un summit NATO de la Vilnius, potrivit BBC.
Inițial, antrenamentele vor avea loc în Danemarca, apoi în România, unde se va deschide un centru special tot în august.
„Sperăm să vedem rezultatele la începutul anului viitor”, a declarat ministrul danez interimar al apărării, Troels Lund Poulsen, citat.
Danemarca și Olanda sunt cei mai activi membri ai coaliției create pentru a furniza Ucrainei avioane de luptă F-16.