Home » Articole » Remus Borza, deputat afiliat grupului PSD, a fost numit consilier onorific al primului-ministru/ În urmă cu șase luni, era consilierul Vioricăi Dăncilă

Remus Borza, deputat afiliat grupului PSD, a fost numit consilier onorific al primului-ministru/ În urmă cu șase luni, era consilierul Vioricăi Dăncilă

Remus Borza, deputat afiliat grupului PSD, a fost numit  consilier onorific al primului-ministru/ În urmă cu șase luni, era consilierul Vioricăi Dăncilă
Ascultă articolul

Monitorul Oficial a publicat decizia prin care Remus Borza a fost desemnat consilier onorific al premierului Ludovic Orban. Din aceeași calitate, Borza a consiliat-o și pe Viorica Dăncilă, însă numai pentru puțină vreme deoarece a fost dat afară din  cauza unei declarații care a iritat conducerea PSD.

Remus Borza nu va fi remunerat în calitatea sa de sfătuitor al lui Orban.

- articolul continuă mai jos -

Borza a fost administrator judiciar al Hidroelectrica. În februarie 2015, a fost condamnat de Înalta Curte de Casație și Justiție la un an de închisoare cu suspendare pentru conflict de interese. Euro Insol, în care Remus Borza era partener, a angajat în numele societății Hidroelectrica firma de avocatură Borza & Asociații pentru 74 de procese pe care compania le avea cu creditorii în timpul insolvenței.

Remus Borza a votat în 2017 împotriva moțiunii de cenzură care a condus la căderea Guvernului Grindeanu. În urma acestui vot, Remus Borza a fost exclus din ALDE.

În mai 2019, premierul  Viorica Dăncilă l-a numit prima dată consilier onorific, însă a fost concediat după numai câteva zile din cauza unei declarații care a iritat o  parte dintre membrii conducerii PSD.

„Eu pentru asta m-am alăturat acestui efort al Executivului şi al partidului aflat la guvernare. Tocmai încerc să optimizez: sunt prea multe instituţii hipergonflabile, hiper-remunerate, ar trebui şi aici remunerarea să ţină cont de eficienţă şi de competenţă, ar trebui să mai reducem costurile în sectorul public şi să încurajăm mai mult şi să finanţăm investiţiile”, spunea atunci Borza.

Deși Dăncilă  l-a demis, din iunie 2019 Borza este afiliat grupului PSD din Camera Deputaților, chiar dacă nu a devenit  membru al acestui partid, potrivit site-ului Camerei.

Foto: Remus Borza/ Facebook

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.