Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Max Verstappen a ratat pentru doua două puncte titlul mondial din Formula 1, dar sezonul este unul care a ridicat încrederea RedBull la un nivel fantastic, transmite Laurent Mekies, directorul echipei. Oficialul francez precizează că progresul major observat în a doua parte a sezonului 2025 alimentează din plin speranțele pentru un 2026 în care echipa din Milton Keynes să triumfe din nou în Marele Circ.
Cu electrizantul sezon 2025 deja încheiat, Laurent Mekies a fost întrebat dacă anul în curs este văzut ca o oportunitate ratată sau ca pe un bonus, ținând cont de faptul că Verstappen a revenit de la un deficit de 104 puncte pentru a ajunge la doar două la finalul anului.
Mekies a preluat frâiele RedBull într-un moment în care optimismul era o floare rară la Milton Keynes, după demiterea lui Christian Horner.
Pas cu pas, RedBull a făcut progrese importante, iar în a doua parte a anului 2025 Verstappen a adunat cele mai mult puncte dintre toți piloții de pe grila de start.
Mekies nu rămâne indiferent la rezultatele fantastice obținute de Max și spune că revenirea lui Verstappen aduce mult optimism la RedBull. Este exact ceea ce avea nevoie echipa înainte de schimbările importante de regulament din 2026.
„Cred că primul lucru pe care îl urmărim este o victorie în cursă”, a transmis oficialul în vârstă de 48 de ani pentru RacingNews365.
„Apoi, dacă ne uităm înapoi la sezon, cred cu adevărat că schimbarea a fost senzațională, iar angajații de la Milton Keynes ar trebui să fie mândri de ceea ce s-a realizat.
Nu cred că s-a întâmplat foarte des în ultimii ani sau decenii (n.r. o revenire de o asemenea amploare), și asta este ceea ce ne interesează. Ne permite să intrăm în iarnă cu un nivel de încredere în instrumentele noastre, în metodologiile noastre, în abordările noastre. Asta este important.
O parte din acestea le vom putea păstra și în regulamentul de anul viitor. O parte din acestea vor deveni mai puțin relevante”, a transmis Mekies.
De anul viitor, RedBull va deveni și producător de motoare, acest lucru fiind posibil datorită unei colaborări cu gigantul american Ford.
Practic, Laurent Mekies spune că echipa este la un nivel de încredere fantastic și că acesta este lucrul care-l bucură cel mai mult în perspectiva lui 2026.
Sezonul 2026 al Formulei 1 va avea 24 de etape și va debuta pe 8 martie, pe circuitul Albert Park din Melbourne. Vor fi la start 11 echipe: numele noi sunt Cadillac și Audi (a preluat Sauber).
🚨| Why Max Verstappen’s F1 2025 comeback is ‘one for the history books’:
— Laurent Mekies reflected on Max Verstappen’s 2025 season, describing it as extraordinary despite the narrow title defeat. Speaking to media, Mekies remarked:
„It’s you guys [the media] that are here to… pic.twitter.com/0fO0YJsg4W
— This is Formula 1 (@ThisIsFormu1a1) December 15, 2025