Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Echipamentele electrice și electronicele ieșite din uz care funcționau pe bază de curent sau baterii (DEEE) pot fi mult mai periculoase pentru mediu decât deșeurile plastice și necesită o atenție sporită pentru reciclarea acestora.
Producția mondială de deșeuri electronice crește de cinci ori mai rapid decât ritmul documentat de reciclare a acestora, releva în 2024 cel de-al patrulea raport Global E-waste Monitor (GEM) al ONU.
Deșeurile electronice reprezintă 5% din totalul mondial al deșeurilor municipale solide, aproape același procent ca toate ambalajele de plastic, arată organizația producătorilor și importatorilor de echipamente electrice și electronice, ECOTIC.
Între timp, mai puțin de un sfert (22,3%) din masa anuală de deșeuri electronice a fost documentată ca fiind colectată și reciclată corespunzător în 2022, lăsând 62 de miliarde de dolari în resurse recuperabile necontabilizate și crescând riscurile de poluare pentru comunitățile din întreaga lume.
La nivel global, producția anuală de e-waste crește cu 2,6 milioane de tone pe an, fiind pe cale să atingă 82 de milioane de tone până în 2030, o creștere suplimentară de 33% față de cifra din 2022.
DEEE conțin substanțe nocive pentru mediu și sănătate, iar reciclarea lor ajută la protejarea naturii și a oamenilor. Totodată, DEEE au un grad ridicat de reutilizare (80-90%), iar multe dintre cele recuperate pot fi refolosite în alcătuirea a noi echipamente electrice.
Un simplu televizor conține, printre altele, plumb, berliu și mercur, nocive pentru sănătate omului, dar și metale grele care poluează solul, apa și aerul, iar unele, precum Li-Ion, pot provoca incendii sau explozii in anumite condiții.
Sistemele specializate recuperează din DEEE materii prime secundare precum fierul, aluminiul, plasticul sau sticla în vederea refolosirii lor la produse noi. În special în zona IT se folosește această tehnică de refolosire a materiilor recuperate dintr-un echipament electronic ieșit din uz.
Din 100 kg de baterii reciclate, se pot obține 65 kg de materii prime refolosibile, economisind astfel resursele naturale.
În România, oamenii au posibilitatea legală de a preda orice DEEE distribuitorilor la achiziționarea unui echipament nou, în mod gratuit, conform Art. 11 din OUG 5/2015.
Altex a colectat doar în 2025 peste 19.000 de tone de DEEE.
Potrivit aceleiași norme legislative, cetățenii sunt obligați să arunce echipamentele electrice și electronicele în condiții de siguranță, nu la gunoiul menajer.
După cum am notat mai sus în text, echipamentele electrice și electronicele ieșite din uz pot avea două căi: una nocivă pentru natură și sănătatea omului, alta benefică, reprezentând reciclarea și reintegrarea lor într-o viață nouă.
Odată aleasă cea de-a doua cale, DEEE-urile sunt preluate de sistemele autorizate. Tratarea DEEE presupune sortarea inițială a acestora pe tipologie, ca mai apoi să înceapă un proces amplu care numără următoarele etape: repararea; dezasamblarea și sortarea metalelor, sticlei și plasticelor; mărunțirea; separarea magnetică a deșeurilor metalice; sedimentarea și separarea prin flotație; rafinarea și recuperarea metalelor prețioase.
Prin reciclare și reutilizare, organizațiile și companiile competente reușesc să recondiționeze dispozitive din zona IT pentru a le pune în reutilizare ulterior.
ECOTIC a recondiționat peste 2500 de calculatoare care sunt puse acum la dispoziția școlilor, caselor de copii, căminelor sociale și organizațiilor care oferă asistență socială.