Rapid Bucureşti, la a cincea victorie consecutivă în Superligă, după 2-0 cu…

sursa foto: Facebook\ FC Rapid 1923

Rapid Bucureşti, la a cincea victorie consecutivă în Superligă, după 2-0 cu FC Hermannstadt

Rapid Bucureşti a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii, transmite News.ro.

Portarul sibienilor a respins şutul lui Papeau, din minutul 6, apoi Borza a trimis puţin peste transversală, în minutul 18, atunci când giuleştenii au cerut şi penalti, după contactul din careu, dintre Papeau şi Butean. Meciul şi-a pierdut din intensitate, iar scorul a fost deschis abia în minutul 54, când Ermal Krasniqi l-a învins pe Căbuz din centrarea lui Burmaz. În minutul 66, Ermal Krasniqi s-a transformat în servant pentru Albion Rrahmani şi acesta a stabilit scorul final, 2-0 pentru Rapid, care ajunge la 48 de puncte şi este pe locul secund în campionat. Hermannstadt e pe 7, cu 34 de puncte.

RAPID: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic, Al. Albu (Oaidă 64), Papeau (Petrila 64) – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 75), Burmaz (Hasani 75), A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Bejan, V. Găman, Ionuţ Stoica – Butean, Murgia, Biceanu (Oroian 72), Opruţ – Ianis Stoica (A. Jipa 80), D. Paraschiv (Fonseca 80), S. Balaure (G. Iancu 72). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Al. Albu 24 / V. Găman 20, Bejan 71

Arbitri: Rareş George Vidican – Vasile Marinescu, Ciprian Florin Danşa – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Viorel Nicuşor Flueran – Cristina Mariana Trandafir

Observator: Andrei Ioniţă