Home » Articole » Raed Arafat, despre impactul măsurilor luate în București: „Nu putem spune că situația este spre bine, dar nu mai avem creștere exponențială”

Raed Arafat, despre impactul măsurilor luate în București: „Nu putem spune că situația este spre bine, dar nu mai avem creștere exponențială”

Raed Arafat, despre impactul măsurilor luate în București: „Nu putem spune că situația este spre bine, dar nu mai avem creștere exponențială”
sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a declarat duminică la Digi24 că Bucureștiul a ajuns la un platou, în ceea ce privește cazurile de coronavirus, dar că nu se poate spune în acest moment că situația este „spre bine”.

Întrebat ce rezultate au avut măsurile impuse deja în Capitală, Arafat a spus: „În acest moment putem să spunem că nu mai avem această creștere exponențială care a fost, suntem undeva la un platou, cu unele creșteri și scăderi. Deci nu putem să spunem că situația este spre bine în acest moment, dar nici nu putem să spunem că este în creștere așa cum era acum două-trei săptămâni. Măsurile au început să aibă efect”, a spus el la Digi24.

- articolul continuă mai jos -

Arafat a adăugat că durează 30 de zile până când autoritățile vor stabili dacă măsurile luate au avut efectul scontat: „Dacă nu, atunci trebuie prelungite sau luate măsuri suplimentare”.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole