
Putin îl acuză pe Poroșenko pentru incidentul din strâmtoarea Kerci: A fost, fără îndoială, o provocare organizată înaintea alegerilor din Ucraina
Președintele Rusiei, Vladimir Putin, în prima reacție publică față de incidentul din strâmtoarea Kerci, l-a acuzat că omologul său ucrainean, Petro Poroșenko, de provocare deliberată, determinată de considerente electorale. Putin s-a arătat dispus ”să ierte” politicienii din Ucraina pentru că au crezut discursul antirus al lui Poroșenko, transmite Reuters.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”A fost fără îndoială o provocare. A fost organizată de președinte înaintea alegerilor. Președintele este pe locul 5 în sondaje înaintea alegerilor și trebuia să facă ceva. A fost un pretext ca să introducă legea marțială”, a declarat Putin la un forum financiar care a avut loc la Moscova. La rândul său, ministrul de Externe al Rusiei, Serghei Lavrov, s-a declarat întristat de sprijinul american arătat ”provocării” venite din partea Ucrainei.
În ce privește subiectul întâlnirii dintre Putin și Trump la summitul G20, președintele rus a spus că partea americană nu a informat Moscova despre anularea întrevederii și, în consecință, diplomații ruși încă lucrează la organizarea ei.
Într-un interviu acordat marți pentru Washington Post, Donald Trump a afirmat că există posibilitatea anulării întâlnirii cu Putin, decizia sa finală urmând a fi luată după ce va avea un raport detaliat privind capturarea navelor ucrainene de către flota rusă din Marea Azov.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
14 comentarii