G4Media.ro

PSD a respins cererea de reexaminare a controversatei legi prin care 4…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

6 comentarii

  1. Ce poate fi așa controversat la legea aia?

    • Rezultă că ne datorăm unitatea naţională nu lui Mihai Viteazul, ci unui tratat.

    • Nu văd în ce măsură datorăm unitatea națională lui Mihai Viteazul. Unitatea națională se datorează exclusiv unui context politico-militar favorabil ,unui talent diplomatic exemplar și de ce nu, mult iubitului bulan. Să nu uităm în ce stare era România în 1917. Mihai nu are efectiv nici un rol practic în construcția politică modernă numită România. La nivel de mental colectiv poartă începând cu secolul XIX printr-o romanțare specifică a faptelor sale și a însemnătății unirii sare care nici n-a fost unire, un rol de ” mascotă ” a idealurilor naționale de unitate panromânească.
      Legea e una aiurea pentru că e degeaba, Trianonul venea să consfințească juridic si politic schimbările care avuseseră deja loc de doi ani. Sărbătoarea asta are un rol exclusiv populist.

  2. Nu „PSD a respins”, Parlamentul a respins.

  3. Alianța parlamentară care deține în prezent puterea în România este formată din PSD-ALDE-UDMR cu sprijinul ProRomânia și este dominată de PSD.

    Așadar, dacă PSD adoptă o lege care îi provoacă pe maghiari, este în primul rând o chestiune în interiorul alianței. Apoi, maghiarii către PSD ar trebui să-și îndrepte criticile, dar văd că în mod aberant le îndreaptă către Președintele Republicii, tocmai acela care, în koc să o promulge, a trimis-o spre reexaminare la parlament. Îmi pare rău să constat că nu doar PSD bate acum câmpii, ci și politicienii maghiari, care erau cândva admirați pentru pragmatismul lor.

  4. Eu susțin legea!