
Programul primelor consultări ale președintelui Nicușor Dan cu partidele: Încep miercuri la ora 9.00 cu PSD / Sunt invitate toate grupurile parlamentare
UPDATE 1: Delegația PNL la consultările informale de miercuri: președintele Ilie Bolojan, secretarul general Adrian Veștea și prim-vicepreședinții Cătălin Predoiu, Ciprian Ciucu și Dan Motreanu (sursa: PNL).
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Articol inițial: Președintele Nicușor Dan a invitat toate grupurile parlamentare miercuri, la „consultări informale privind situația economică și politică a țării”, a anunțat, marți Administrația prezidențială. Consultările încep miercuri la ora 9.00 cu PSD.
„În temeiul prevederilor art. 80 alin. (2) din Constituția României, Președintele României, Nicușor Dan, a invitat, la Palatul Cotroceni, reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din Parlamentul României, pentru consultări informale privind situația economică și politică a țării.
Consultările vor avea loc miercuri, 28 mai 2025, după următorul program:
Ora 09:00: Partidul Social Democrat (PSD);
Ora 10:30: Partidul Național Liberal (PNL);
Ora 12:00: Uniunea Salvați România (USR);
Ora 13:30: Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
Ora 15:00: Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
Ora 16:00: Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
Ora 17:00: Partidul S.O.S. România;
Ora 18:00: Partidul Oamenilor Tineri (POT);
Ora 19:00: Parlamentari neafiliați.”
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți dimineață, că acestea sunt consultări informale și că discuțiile vor continua.
Partidul Social Democrat va merge „cu toată deschiderea” la discuţiile de miercuri, de la Cotroceni, cu preşedintele Nicuşor Dan, a declarat purtătorul de cuvânt al PSD, Florin Manole. Acesta a completat că, din perspectiva partidului, discuţiile vor fi axate „pe nişte principii” şi abia apoi, dacă va fi consens pe „nişte teme”, pe găsirea unei persoane care să conducă Guvernul. „Noi nu suntem nici pe departe AUR, suntem un partid constructiv, care are soluţii pe care le va pune pe masa discuţiilor”, a subliniat Manole, citat de News.ro.
Citește și Dominic Fritz (USR): Realitatea matematică arată că fără PSD nu poți trece reformele prin Parlament
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.