Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Preşedintele Joe Biden nu va fi acuzat penal pentru că a luat cu el documente cu informaţii clasificate despre probleme de securitate naţională atunci când a părăsit postul de vicepreşedinte, în 2017, a decis procurorul special care s-a ocupat de acest caz, într-un raport publicat joi, relatează Reuters, citat de News.ro. Procurorul Hur a scris în raport că memoria lui Biden a fost „semnificativ limitată” atunci când a fost interogat de membrii echipei sale de investigatori. Recent, liderul de la Casa Albă i-a confundat pe fostul cancelar german Angela Merkel și președintele Franței Emmanuel Macron cu fostul cancelar Helmut Kohl, respectiv fostul președinte Francois Mitterrand. Aceste secvențe au avut loc după o serie de alte gafe făcute de președintele SUA.
știrea inițială
Procurorul special Robert Hur a explicat că a decis să nu formuleze acuzaţii penale, deoarece Biden a cooperat cu ancheta sa şi s-ar dovedi probabil un acuzat cu o atitudine adecvată la proces, fiind conştient că a greşit
„Am luat în considerare faptul că, la proces, domnul Biden s-ar prezenta probabil în faţa unui juriu, aşa cum a făcut-o în timpul interviului nostru cu el, ca fiind un om în vârstă agreabil, bine intenţionat, cu o memorie slabă”, a scris Hur.
Hur dă asigurări că Biden, spre deosebire de rivalul său prezidenţial preconizat pentru 2024, Donald Trump, nu va risca închisoarea pentru manipularea incorectă a unor documente guvernamentale sensibile.
Însă raportul ar putea provoca o nouă jenă pentru Joe Biden, în vârstă de 81 de ani, în timp ce încearcă să-şi convingă alegătorii că nu este prea bătrân pentru a mai exercita încă un mandat de patru ani. Biden a încercat, de asemenea, să creeze un contrast cu Trump în probleme de etică personală şi de securitate naţională.
Hur a scris în raport că memoria lui Biden a fost „semnificativ limitată” atunci când a fost interogat de membrii echipei sale de investigatori.
Un avocat al lui Biden a apărat, în schimb, modul în care acesta a gestionat documentele. „Aşa cum recunoaşte raportul procurorului special, preşedintele a cooperat pe deplin, din prima zi”, a declarat Richard Sauber, avocatul preşedintelui. „Echipa sa s-a autosesizat cu promptitudine cu privire la documentele clasificate care au fost găsite pentru a se asigura că aceste documente au fost imediat returnate guvernului, deoarece preşedintele ştie că acolo le este locul”, argumentează el.
Ancheta a constatat că Biden a luat informaţii clasificate despre războiul american din Afganistan şi alte chestiuni de securitate naţională, inclusiv un memoriu scris de mână către preşedintele de atunci, Barack Obama, în 2009, în care se opunea unei creşteri planificate a trupelor în Afganistan şi note scrise de mână legate de şedinţe de informare a serviciilor de informaţii şi întâlniri de securitate naţională, se arată în raportul lui Robert Hur.