
Primarul din Dnipro avertizează că s-ar putea să nu mai existe supraviețuitori după atacul cu rachete rusești în care au pierit peste 25 de persoane, alte 43 fiind date dispărute
Primarul din Dnipro a avertizat că s-ar putea să nu mai existe supraviețuitori după atacul cu rachete rusești de sâmbătă asupra unei clădiri de apartamente din estul orașului ucrainean, relatează BBC.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Atacul s-a soldat cu 25 de morți, în timp ce alte 43 de persoane sunt date dispărute, au informat oficialii orașului.
Primarul din Dnipro, Borys Filatov, a declarat că există șanse „minime” de a mai găsi pe cineva în viață.
În paralel, la televiziunea de stat din Moscova, președintele rus Vladimir Putin a insistat că operațiunile militare se desfășoară conform planului.
Kiev, Harkov și Odesa au fost, de asemenea, lovite sâmbătă în atacuri care, potrivit Moscovei, au vizat infrastructura militară și energetică a Ucrainei.
Lovitura devastatoare de la Dnipro a lovit intrarea unei clădiri de nouă etaje, transformând mai multe etaje în moloz fumegând.
Primarul Borys Filatov a declarat că se așteaptă ca numărul victimelor să fie de ordinul zecilor. El a adăugat că aproximativ 70 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar dintre acestea 10 se aflau „într-o stare dificilă”.
Premierul polonez Mateusz Morawiecki a calificat atacurile cu rachete drept „inumane”, adăugând că „Rusia continuă în mod intenționat să comită crime de război împotriva civililor”.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank