Home » Articole » Primarul din Dâmbovița care s-a făcut singur cetățean de onoare a fost depășit: Viceprimarul Chișinăului s-a numit singur primar interimar

Primarul din Dâmbovița care s-a făcut singur cetățean de onoare a fost depășit: Viceprimarul Chișinăului s-a numit singur primar interimar

Primarul din Dâmbovița care s-a făcut singur cetățean de onoare a fost depășit: Viceprimarul Chișinăului s-a numit singur primar interimar
Ascultă articolul

Ruslan Codreanu, viceprimar al orașului Chișinău, s-a numit el însuși primar interimar printr-o dispoziție, fără un vot al Consiliului Municipal, scriu publicațiile moldovene Agora și Realitatea. Anunțul a fost făcut de către președintele consilierilor liberali (opoziție), Ion Cebanu, precum și de liderul consilierilor socialiști.

„Suntem în premieră când avem un primar interimar numit de el însuși. Iată dispoziția, unde scrie ”îmi asum asigurarea funcției de primar interimar”. Lucrurile devin din ridicol în grav”, a spus Ion Cebanu, potrivit Agora.

- articolul continuă mai jos -

Șeful Direcției asistență juridică din Primăria Chișinău, Valeriu Bogdan, a declarat că dispoziția este legală. „Consiliul Municipal intervine privind asigurarea interimatului doar în cazul când această funcție nu are cine s-o ocupe”, a explicat acesta.

Reamintim că în Primăria Chișinău există un vid de putere fără precedent după ce justiția a invalidat rezultatul alegerilor locale, câștigate de Andrei Năstase (opoziție). Anterior, primarul Dorin Chirtoacă demisionase, la fel ca și primarul interimar Silvia Radu.

Foto: Ruslan Codreanu (stânga), în timpul campaniei electorale (Sursa: Pagina personală de Facebook)

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole