Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele unei țări din UE a vorbit despre restabilirea contactelor cu Rusia. Este în interesul Europei, a spus liderul. Totuși, există câteva condiții care trebuie să fie îndeplinite, transmite MEDIAFAX.
Președintele finlandez Alexander Stubb consideră că, în cele din urmă, Europa va trebui să restabilească dialogul cu liderii Rusiei, potrivit Live Ukraine. Președintele Finlandei a explicat că reluarea relațiilor cu rușii depinde în mare măsură de armonizarea strategiei SUA-UE față de Rusia și Ucraina.
„În Europa, Rusia este văzută ca cea mai mare amenințare la adresa securității, în timp ce în Statele Unite acest lucru nu este neapărat perceput în același mod”, a spus Alexander Stubb.
El a mai spus că, la un moment dat, va fi „în interesul Europei să restabilească canalele diplomatice cu Rusia”.
Stubb este unul dintre puținii lideri europeni care au menținut o relație strânsă cu președintele american Donald Trump. Țara sa are una dintre cele mai puternice forțe armate de pe continent, dar și cea mai lungă graniță cu Rusia.
De unde se vede ca oamenii nu invata nimic din istoria tarii lor. Mai important este interesul personal.