Home » Analize » Presa franceză anunță că Auchan își vinde afacerea din Rusia. Divizia rusă „nu comentează zvonurile”

Presa franceză anunță că Auchan își vinde afacerea din Rusia. Divizia rusă „nu comentează zvonurile”

Presa franceză anunță că Auchan își vinde afacerea din Rusia. Divizia rusă „nu comentează zvonurile”
Sursa foto: Facebook/ Auchan
Ascultă articolul

Timp de doi ani și jumătate, retailerul francez a continuat să opereze în Rusia, în ciuda războiului din Ucraina, notează Le Figaro, una dintre cele două publicații care au anunțat plecarea Auchan. Potrivit publicației, familia Mullier, care deține Auchan Retail, a decis să scoată la vânzare afacerea sa din Rusia și a selectat deja doi potențiali cumpărători, însă această alegere nu a fost convenită cu autoritățile ruse, transmite BBC.

- articolul continuă mai jos -

Auchan „a refuzat cu încăpățânare să părăsească țara lui Putin, pe care a pariat timp de 20 de ani”, explicând că era imposibil să pedepsească populația locală. Dar piața din Rusia era și foarte importantă pentru companie, alături de China, notează Le Figaro.

Dar situația s-a schimbat. Potrivit sursei citate, Auchan respectă cu strictețe sancțiunile împotriva Rusiei – iar acest lucru dezavantajează compania în comparație cu jucătorii locali. Iar acum principala sarcină este de a coordona vânzarea cu autoritățile ruse, iar experiența Danone sau Carlsberg arată că acest lucru este foarte dificil.

Divizia rusă a Auchan a emis o dezmințire. „De mai mulți ani, au existat zvonuri cu privire la vânzarea Auchan Retail Russia și la plecarea companiei noastre de pe piața rusă… De fiecare dată, răspunsul Auchan a fost același: nu comentăm zvonurile”, a declarat serviciul de presă al companiei (citat de TASS). Ei susțin că Auchan continuă să opereze pe piața rusă „în beneficiul populației locale”.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole