Home » Analize » Premierul japonez scade drastic în sondaje, după ce a anunțat că doarme maxim trei ore pe noapte / „Să-și ia o menajeră și să meargă la culcare” / Rata de aprobare a Cabinetului său a scăzut cu 10 puncte procentuale

Premierul japonez scade drastic în sondaje, după ce a anunțat că doarme maxim trei ore pe noapte / „Să-și ia o menajeră și să meargă la culcare” / Rata de aprobare a Cabinetului său a scăzut cu 10 puncte procentuale

515
Premierul japonez scade drastic în sondaje, după ce a anunțat că doarme maxim trei ore pe noapte / "Să-și ia o menajeră și să meargă la culcare" / Rata de aprobare a Cabinetului său a scăzut cu 10 puncte procentuale
Foto: Facebook Partidul Liberal Democrat Japonia
Ascultă articolul

„Stânjenitor”. „Așa comunică conducătoarea unei țări?”. „Să-și ia o menajeră și să meargă la culcare”. Japonezii au răspuns rapid la postarea neobișnuită a prim-ministrului Sanae Takaichi, în vârstă de 65 de ani, care a menționat luni că, datorită weekendului festiv prelungit, a reușit pentru prima dată să doarmă cinci ore consecutiv, relatează Agenția de presă Rador, care citează Corriere della Sera, preluat de Agenția de presă Rador.

- articolul continuă mai jos -

„De când sunt prim-ministru, am dormit între zero și trei ore pe noapte”, a scris ea. „În sfârșit, am reușit să mă întorc la treburile casnice, cum ar fi călcatul, cusutul și spălatul batistelor. Îmi făceam griji că nu voi avea suficiente rufe ca să trec de finalul sesiunii parlamentare”.

În octombrie, în discursul ei inaugural ca președintă a Partidului Liberal Democrat, Takaichi declarase că doarme între două și patru ore pe noapte, convocând o întâlnire cu personalul ei la ora 3:00 dimineața. Liderul opoziției, Yoshihiko Noda, a numit-o „nebună”. Pe atunci însă, consensul cu Takaichi era foarte mare. Nu și astăzi. „Delegarea, pentru a se dedica sarcinilor pe care doar conducătorul unei țări le poate îndeplini, ar trebui să facă parte din munca ei”, a observat la o conferință de presă Yuichiro Tamaki, liderul partidului de opoziție DPFP. Un alt membru al opoziției, citat de ziarul „Mainichi”, a declarat: „Rareori am văzut un prim-ministru lăudându-se că nu doarme”. Nu numai atât, dar acum chiar PLD promovează somnul odihnitor într-un videoclip. „Prim-ministrul ar trebui să se odihnească, să ia decizii cu o minte proaspătă”, spun membrii din partid.

Postarea lui Takaichi a venit la doar câteva ore după ce sondajele au arătat-o ​​în cădere liberă. Conform unui sondaj realizat de „Mainichi”, rata de aprobare a Cabinetului său a scăzut cu 10 puncte procentuale, ajungând la 41% (sub 50% pentru prima dată), în timp ce rata de dezaprobare a crescut la 44%. „Un Waterloo”, a titrat imediat „Global Times”, ziarul Partidului Comunist Chinez și un „termometru” al tensiunilor dintre cele două țări. Printre alegătorii care dezaprobă acțiunile Cabinetului, 77% resping recenta reformă a legii succesiunii imperiale, care îi interzice prințesei Aiko, extrem de populară, să urce pe tron, deschizând în același timp posibilitatea și verilor îndepărtați, cu condiția să fie bărbați.

Secretarul general al PLD, Shunichi Suzuki, a anunțat că partidul va analiza prăbușirea lui Takaichi, în timp ce Tamaki a dat vina pe lipsa politicilor de reducere a costului vieții și pe cetățenii care „se simt trădați”. Reforma legii succesiunii vine după o serie de politici controversate – de la cruciada împotriva lucrătorilor și antreprenorilor străini până la militarizare – care nu reușesc să abordeze problemele reale ale țării.

Yenul a atins marți cel mai scăzut nivel față de dolar de după 1986. E un avantaj, potrivit guvernatoarei de Tokyo, Yuriko Koike, deoarece le permite investitorilor străini să angajeze forță de muncă specializată cu costuri reduse. Uitând însă că un yen slab duce la creșteri generalizate ale prețurilor, de la energie la alimente. Costul vieții erodează puterea de cumpărare. Într-atât încât, chiar în mijlocul verii toride din Japonia, familiile cu venituri mici reduc consumul de alimente pentru copii și de aer condiționat, cu privire la care guvernul însuși recomandă să fie lăsat pornit chiar și noaptea.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole