Portugalia defilează în fața Elveției și se califică în sferturile de finală…

sursa foto: Fabrice COFFRINI / AFP

Portugalia defilează în fața Elveției și se califică în sferturile de finală ale Cupei Mondiale/ Cristiano Ronaldo, introdus pe teren în minutul `73, la scorul de 5-1

Portugalia a defilat, marți seară, în ultimul meci din optimile de finală, învingând Elveția cu scorul de 6-1. Starul lusitan Cristiano Ronaldo a început meciul pe banca de rezerve, fiind introdus abia în minutul `73.

Portugalia a dominat meciul de la un cap la celălalt. Goncalo Ramos, jucătorul Benficăi Lisabona, a înscris trei goluri pentru portughezi, celelalte trei fiind marcate de Pepe, R. Guerreiro și R. Leao. Pentru Elveția a înscris M. Akanji.

Portugalia va întâlni în sferturile de finală Maroc, echipa care a produs cea mai mare surpriză de la Campionatul Mondial din Qatar după ce a eliminat selecționata Spaniei.

Celelalte trei meciuri din sferturile de finală sunt Olanda-Argentina, Croația-Brazilia și Anglia-Franța.