G4Media.ro

Pete Hegseth acceptă avionul de lux făcut cadou lui Trump pentru a-l…

Sursa foto: Pool/ABACA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pete Hegseth acceptă avionul de lux făcut cadou lui Trump pentru a-l folosi drept Air Force One

Statele Unite au acceptat un avion de tip Boeing 747 făcut cadou de Qatar lui Donald Trump, iar Forţele Aeriene americane au fost însărcinate să-l modifice rapid pentru a fi folosit ca nouă aeronavă prezidenţială Air Force One, anunţă miercuri Pentagonul, relatează Reuters, transmite News.ro.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

Secretarul american al Apărării Pete Hegseth a acceptat acest avion de tip Boeing în valoare de 400 de milioane de dolari, care urmează să fie folosit ca avion oficial al preşedintelui american Donald Trump, anunţă Pentagonul.

Departamentul Apărării ”va acţiona pentru a se asigura că sunt luate în considerare măsurile de securitate adecvate şi cerinţele funcţionale ale misiunii”, anunţă un purtător de cuvînt al Pentagonului, Sean Parnell.

Experţi juridici au evocat legislaţia privind cadourile de la guverne străine împotriva corupţiei abuzurilor de influenţă, iar democraţii au încercat să împiedice livrarea avionului.

Qatarul a respins îngrijorări cu privire la acest cadou.

Donald Trump a ignorat îngrijorări de natură etică, apreciind că ar fi o ”prostie” să nu accepte avionul.

Acest avion de lux oferit de către familia regală a Qatarului are nevoie de actualizări semnificative în domeniul securităţii şi comunicaţiilor, pentru a-i împiedica pe spioni să ”asculte” şi de a contracara rachete care-l ţintesc, potrivit unor experţi.

Valoarea acestor modificări sunt estimate la sute de milioane de dolari.

Costurrile exacte sunt necunoscute în prezent şi ar putea să fie semnificative, în contextul în care construirea a două Air Force One noi este estimată la peste cinci miliarde de dolari.

Acest program de construire a a două aeronave prezidenţiale a înregistrat întârzieri cronice în ultimi zece ani, iar livrarea celor două avioane de tip Boeing 747-8 este prevăzută în 2027, cu o întârziere de trei ani faţă de ultimul termen.

În 2018, Boeing a primit un contract în valoare de 3,9 miliarde de dolari pentru ca să construiască două avioane care să fie folosite ca Air Force One, însă costurile au crescut.

Boeing a anunţat cheltuieli suplimentare în valoare de 2,5 miliarde de dolari.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.