Mediafax
Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Numărul școlilor și grădinițelor care se află în scenariul roșu, cu predare exclusiv online, a depășit astăzi 4.000, potrivit ultimului buletin informativ transmis de Ministerul Educației. Astfel, de ieri și până azi, încă 206 unități de învățământ preuniversitar au trecut în scenariul 3.
Ministerul anunță că astăzi, 03 noiembrie, în conformitate cu datele transmise de inspectoratele școlare județene (inclusiv al municipiului București), se înregistrează următoarea situație:
De predare online se tem numai profii / parintii complet analfabeti informatic. Ceea ce noua generatie nu este, din fericire. Viitorul este al celor care invata sa se descurce online, cei care raman in lumea fizica vor lucra pamantul. Chiar si acolo le va trebui o minima pregatire tehnica sa nu ramana complet in trecut. F bine ca se preda online, ar trebui sa facem eforturi sa-i pregatim pe profi sa faca asta si sa le punem si copiilor saraci sa dispozitie dispozitive. Nu sa le refuzam dreptul la o lume moderna ca suntem noi speriati ca „asta nu se poate”. Predarea online are la dispozitie tot internetul, este excelent sa poti include continut video, audio, interactiv unei lectii ! Poate ati uitat, e pandemie !!!! cea mai buna solutie macar juma de an, e sa stam online si sa colaboram sa ne facem perioada asta cat mai usoara, nu sa-i facem pe profesori si elevi carne de tun ca ni s-a urat noua sa ne ajutam proprii copii… De ce naiba i-ati mai facut ?! acum nu stiti cum sa scapati mai repede de ei, sub diverse pretexte.