
Persoanele plasate în carantină în Israel vor primi brățări electronice pentru a putea fi monitorizate
Parlamentul israelian (Knesset) a aprobat miercuri utilizarea unei brăţări electronice pentru a controla persoanele plasate în carantină obligatorie la reîntoarcerea în ţară, relatează EFE.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Cei care refuză să fie monitorizaţi electronic, sau care nu îndeplinesc cerinţele stabilite de lege vor fi trimişi la un hotel administrat de guvern pentru a petrece perioada de carantină”, a informat Knessetul.
Cei care se întorc din străinătate vor trebui să-şi facă un test pentru coronavirus pe aeroportul Ben Gurion, iar dacă este negativ vor primi o brăţară care se poate purta la mână sau la gleznă.
Brăţara va controla locaţia respectivei persoane prin tehnologia Bluetooth şi GPS, conectată la telefoanele mobile personale, şi va trimite o notificare autorităţilor în caz de încălcare a acestei perioade de izolare obligatorie.
Israelul a restricţionat venirea turiştilor de la declanşarea pandemiei şi permite accesul doar pentru cetăţenii şi rezidenţii ţării.
De la sfârşitul lunii ianuarie aeroportul este practic închis pentru a evita pătrunderea în ţară a mutaţiilor coronavirusului. De săptămâna trecută a intrat în vigoare o redeschidere parţială prin care s-a autorizat reîntoarcerea în ţară a maximum 3.000 de israelieni pe zi.
Peste 4 milioane de rezidenţi au primit în Israel cele două doze de vaccin. După trei lockdown-uri naţionale începe să fie reluată rapid activitatea socială şi economică, deşi activităţile de agrement în spaţiile închise sau în grupuri mari sunt limitate pentru cei care încă nu s-au vaccinat.
Deputaţii care au susţinut această măsură controversată au avertizat că noile variante de coronavirus pot provoca rezistenţă la vaccinuri şi au considerat că „este o strategie aleasă de Israel pentru a putea ieşi din pandemie”.
Sursa: Agerpres
sursa foto: Pixabay
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
6 comentarii