Home » Articole » Penitenciarul Timișoara își face fermă de vaci cu peste 1 milion de euro / Vor fi crescute 60 de vaci cu tot cu viței

Penitenciarul Timișoara își face fermă de vaci cu peste 1 milion de euro / Vor fi crescute 60 de vaci cu tot cu viței

Penitenciarul Timișoara își face fermă de vaci cu peste 1 milion de euro / Vor fi crescute 60 de vaci cu tot cu viței
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Penitenciarul Timișoara vrea să amenajeze o fermă pentru creșterea vacilor la Buziaș, în cadrul Secției Exterioare pe care o are în zonă, anunță Opinia Timișoarei.

Instituția a lansat o licitație pentru găsirea unei firme care să ridice ferma în exploatația agricolă pe care închisoarea o deține de ani buni, la care vor lucra persoanele private de libertate.

- articolul continuă mai jos -

Vor fi crescute 60 de vaci cu tot cu viței. În proiect este prevăzută construirea unei hale de 1500 mp, compartimentată, prevăzută cu sisteme de furajare pentru animale și de curățare și depozitare în siguranță a dejecțiilor, bazine, platforme, etc.

Laptele pe care îl vor da vacile va fi folosit la hrana deținuților, iar în acest fel penitenciarul va reduce cheltuielile cu masă acestora.

Valoarea estimată a contractului este de 6.119.120 lei fără TVA. Firmele interesate își pot depune ofertele până în 27 iunie.

Sursa foto: Pixabay

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole