
Parlamentarii AUR cer demisia premierului Bolojan pe care îl acuză că ar fi cerut bani de cazare de la Senat / Guvernul spune că primul-ministru nu a cerut banii
Grupurile parlamentare ale AUR i-au cerut joi premierului Ilie Bolojan să demisioneze după ce prezentatoare TV Anca Alexandrescu de la Realitatea a prezentat un document potrivit căruia Ilie Bolojan ar fi cerut acordarea sumei forfetare, deși i-a fost atribuită în București o locuință de la RA-APPS.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
În replică, biroul de presă al guvernului a arătat că premierul Ilie Bolojan a depus cerere oficială de renunțare a sumei forfetare de la Senat și nu beneficiază de ea, iar documentul apărut în spațiul public este „o regretabilă eroare de completare”.
AUR îi acuză pe reprezentanții guvernului că ”au publicat, pe fugă, o cerere de „renunțare” la bani, datată 1 iulie 2025. Problema? Cererea în care Bolojan cerea explicit banii, e datată 27 iulie 2025, adică cu vreo 26 de zile după așa-zisa cerere de renunțare la bani. Și da, ne spun acum, cu un tupeu fantastic, că e vorba doar de o „eroare de completare”, că nu ar fi tăiat un cuvânt. Așa, pur și simplu. A „scăpat”. Așadar, în guvernul austerității și al eficienței, nici măcar cererile de bani publici nu se știu completa corect. Și când sunt prinși, vin cu explicații penibile, de parcă toți românii ar fi bătuți în cap”.
”Aceasta nu e doar o gafă. Este o minciună oficială, o încercare de acoperire a unei cereri ilegale de bani publici, o tentativă jalnică de salvare a unei imagini lustruite cu PR, dar care începe să pută de la o zi la alta. Este o bătaie de joc pe față. O sfidare directă a tuturor celor care muncesc cinstit și sunt obligați să suporte consecințele unui sistem de privilegii bine întreținut”, mai arată AUR.
În replică, Biroul de presă a precizat:
„Premierul Ilie Bolojan nu a solicitat această sumă și nu beneficiază de ea. Pentru a evita orice interpretări greșite, menționăm că premierul a depus o cerere oficială de renunțare la suma forfetară în data de 1 iulie 2025.
Documentul apărut în spațiul public este o regretabilă eroare de completare a formularului pentru care premierul a cerut remedierea imediată.
Considerăm că este esențial ca toate demersurile din activitatea publică să fie transparente și corect înțelese. Premierul și-a asumat, încă de la începutul mandatului, să folosească cu responsabilitate resursele care vin din bani publici și rămâne consecvent acestui angajament.”
Biroul de presă al Guvernului a dat publicității și cererea premierului de a nu primi suma forfetară.
Ulterior, Biroul de presă a mai precizat: „Având în vedere că cererea de renunțare la chirie fusese deja înregistrată la data de 1 iulie, pe documentul cu declarația că nu deține proprietăți trebuia tăiat cuvântul «solicit» acordarea sumei forfetare pentru acoperirea cheltuielilor de cazare în municipiul București. Aceasta a fost eroarea de completare”.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.