Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Administrația locală din Sfântu Gheorghe a anunțat, după ce în unele săli de curs s-a distrus mobilierul școlar, că părinții vor suporta costurile reparațiilor, informează We Radio Sfântu Gheorghe.
Primarul Antal Arpad s-a arătat dezamăgit de aceasă situație.
„Vă spun că deja am primit poze din câteva clase, unde copiii au deteriorat mobilierul nou-nouţ primit acum o săptămână. Şi chiar o să trimit o adresă către toate unităţile de învăţământ, prin care o să le comunicăm şi preţurile acestor piese de mobilier, iar acolo unde se strică, vor trebui să plătească părinţii. Nu se poate, adică nu putem accepta ca unii să lucreze şi alţii să distrugă”, a declarat primarul Antal Árpád, în cadrul unei conferinţe de presă.
În urmă cu o săptămână, acesta a anunţat că toate unităţile de învăţământ din municipiul Sfântu Gheorghe vor fi dotate, în următorii doi ani, cu mobilier, materiale didactice şi echipamente digitale noi, printr-un proiect cofinanţat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), menţionând, totodată, că o parte din mobilier a ajuns deja la câteva dintre cele 17 şcoli şi grădiniţe din oraş.
Părinții să-l ia acasă pe cel deteriorat și să plătească unul nou, nu reparațiile, când mobilierul era nou-nouț. Așa progenitura își poate exersa pe el acasă abilitățile de maimuță. Numai așa se vor învăța minte