Organizatorii maratonului din Brighton, oraș din sudul Marii Britanii, și-au cerut scuze…

Sursa foto: Facebook/ Brighton Marathon Weekend

Organizatorii maratonului din Brighton, oraș din sudul Marii Britanii, și-au cerut scuze participanților pentru că traseul a fost „prea lung”

Organizatorii maratonului din Brighton, oraş în sudul Marii Britanii, au prezentat scuze alergătorilor participanţi după ce au anunţat că traseul a fost prea lung, informează DPA, citată de Agerpres.

Evenimentul, desfăşurat duminică pe distanţa de 42,2 kilometri, care s-a încheiat în apropierea celebrei construcţii Brighton Pier, a fost câştigat de Neil McClements, după ce a trecut linia de sosire în 2 ore şi 33 de minute.

Organizatorii au anunţat ulterior că s-a produs o eroare în ceea ce priveşte măsurarea traseului.

Într-o declaraţie publicată pe Facebook, organizatorii au prezentat scuze participanţilor la maraton întrucât „cursa de astăzi a fost cu 568 de metri mai lungă”.

„Suntem extrem de dezamăgiţi că acest lucru a afectat alergătorii şi sperăm că nu a umbrit experienţa revenirii fantastice a evenimentului după 18 luni”, au mai spus aceştia.

Multe dintre comentariile de pe Facebook au ironizat incidentul, unii dintre alergători sugerând că astfel au finalizat primul ultramaraton – un termen care desemnează curse pe distanţe mai lungi decât cea a unui maraton.