Home » Analize » O şcoală primară evreiască a fost vandalizată la Paris / În Franța, „60% din actele antireligioase sunt antisemite”

O şcoală primară evreiască a fost vandalizată la Paris / În Franța, „60% din actele antireligioase sunt antisemite”

O şcoală primară evreiască a fost vandalizată la Paris / În Franța, "60% din actele antireligioase sunt antisemite"
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Un act de vandalism a fost comis sâmbătă seara de mai multe persoane la o şcoală primară evreiască din Paris, a declarat duminică Parchetul pentru AFP, transmite Agerpres.

Sâmbătă seara, „mai mulţi indivizi au vandalizat şcoala primară evreiască Beth Loubavitch – Beth ‘Hannah’, situată în nordul Parisului”, a precizat Parchetul.

- articolul continuă mai jos -

„Trei ferestre ale şcolii au fost sparte, o cameră de supraveghere şi placa fixată pe clădire au fost smulse”, a detaliat Parchetul, adăugând că placa a fost „găsită într-un parc din apropiere”.

A fost deschisă o anchetă pentru „vandalism agravat din cauza a două circumstanţe (acţiune în grup şi motivaţia religiei)”, în special pentru a-i identifica pe cei responsabili. Conform datelor Ministerului de Interne, în Franţa au fost înregistrate 1.570 de incidente antisemite în 2024.

În primele opt luni ale anului 2025, au fost înregistrate 889 de incidente. Cifrele pentru întregul an 2025 privind actele antireligioase vor fi publicate la mijlocul lunii februarie.

La mijlocul lui noiembrie, ministrul francez de interne, Laurent Nunez, a asigurat instituţiile evreieşti de „angajamentul său total” în materie de securitate şi luptă împotriva antisemitismului.

În contextul în care „60% din actele antireligioase sunt antisemite”, el a promis că va fi „fără compromisuri în ceea ce priveşte protejarea comunităţii evreieşti”.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.