Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un grup de turiști îl urmează pe ghidul lor în clădire, unde acesta le explică istoria și contextul a ceea ce văd, traducând indicatoarele din japoneză în engleză. Cu ochii mari de uimire, călătorii întreabă politicos dacă pot atinge obiectele și face fotografii. În cele din urmă, li se permite să se plimbe liberi și să cumpere cadouri.
Acesta nu este un templu shintoist. Este un konbini japonez, sau magazin de proximitate, numit FamilyMart, scrie CNN.
Aceste tururi sunt ideea lui Serkan Toso, fondatorul platformei japoneze de rezervări la restaurante byFood, care s-a inspirat din miile de videoclipuri de pe rețelele sociale în care a văzut turiști explorând konbinis și evaluând diferite gustări. El a realizat că există o oportunitate și l-a angajat pe Ryo Ito pentru a organiza primele tururi konbini ale companiei (și, probabil, ale Japoniei).
Ito, originar din Tokyo, consideră că nu este nimic neobișnuit în a intra de mai multe ori pe zi într-un konbini, fie pentru a cumpăra un articol de uz casnic de care are nevoie, cum ar fi o periuță de dinți, fie pentru a cumpăra niște onigiri pentru prânz. Tururile sale duc grupuri mici în mai multe konbini, plus un magazin alimentar și un magazin universal, pe parcursul unei după-amieze.
Pentru Ito, care s-a întors în Japonia după câțiva ani petrecuți în Hawaii, aceste tururi au scopul „de a povesti cum folosim konbini în Japonia și cum acestea sunt legate de viața noastră”.
Conform datelor de pe Expedia.com, 39% dintre călători vizitează magazine alimentare sau supermarketuri în timpul vacanței, iar 44% cumpără în mod special produse locale pe care nu le pot găsi acasă.
Cele trei mari branduri de pe piața magazinelor de proximitate din Japonia sunt 7-Eleven, Lawson’s și FamilyMart. Dintre acestea, 7-Eleven este cel mai mare ca amploare, urmat de FamilyMart.
Primul magazin FamilyMart a fost deschis în 1973 în orașul Sayama, la aproximativ 40 km nord-vest de Tokyo. În prezent, marca afirmă că are 16.400 de magazine în Japonia și aproximativ 8.400 de magazine pe alte piețe, inclusiv Taiwan, Indonezia și Vietnam.
Concurența între brandurile konbini este acerbă în Japonia. Dar turismul excesiv și ascensiunea rețelelor sociale le-au transformat în puncte de atracție pentru turiști și influențatori.
Mulți dintre oaspeții lui Ito îi cer să le recomande „trucuri” konbini — combinații distractive și personalizate de produse din magazinele de proximitate. El spune că una dintre preferatele sale este o porție de cafea la cutie turnată peste gheață, cu budincă adăugată deasupra. Acestea se numesc arenji, sau remixuri, în japoneză.
Vizitatorii străini se alătură acțiunii, remixând Famichiki, o bucată de pui prăjită, plată și pane, care este unul dintre cele mai vândute produse ale FamilyMart.
TikTok afișează variații nesfârșite de combinații Famichiki, inclusiv încadrarea bucății de pui între două clătite pentru un amestec dulce-sărat sau introducerea acesteia într-un cheeseburger pentru o masă decadentă, de inspirație americană.
Kahlen Cheung, originară din Hong Kong, consideră că o călătorie în Japonia nu este completă fără o vizită la un konbini.
„Experiența mea cu FamilyMart este întotdeauna pozitivă”, spune ea. Cheung merge în Japonia de două sau trei ori pe an, iar la ultima sa vizită a realizat o serie de videoclipuri pe Instagram în care a documentat călătoria sa, inclusiv unul în care a arătat ce a cumpărat de la FamilyMart.
„Probabil că este primul loc în care toată lumea merge în Japonia. Tocmai ai aterizat, ți-e foame, vrei să iei micul dejun. Primul lucru la care te gândești este un magazin de proximitate.”
Produsul preferat al lui Cheung este sandvișul cu ouă, sau sando, pe care îl combină cu un Famichiki.
Caryn Ng, coautoarea cărții „Konbini: Rețete culinare, povești și aventuri din magazinele de proximitate emblematice ale Japoniei”, spune că nu este deloc surprinsă să audă despre tururile oferite de byFood.
Dar înainte de a deveni atracții în sine, spune Ng, turiștii străini vizitau magazinele de proximitate din motive de, ei bine, proximitate.
„În trecutul nu prea îndepărtat, konbini era unul dintre puținele locuri unde turiștii puteau retrage bani în timpul călătoriei. Era destinația unde puteai să te oprești pentru a cumpăra un onigiri, un sando, o băutură și o gustare rapidă înainte de a urca în Shinkansen.”
Într-adevăr, konbinis situate în apropierea principalelor atracții turistice — cum ar fi cele din gara Tokyo — au adesea în stoc magneți, brelocuri și alte suveniruri, alături de sticlele obișnuite de ceai și pachetele de șervețele.
Pentru americani, care sunt obișnuiți cu magazinele mari, cu zeci de mărci chiar și pentru produse de bază, cum ar fi detergentul de vase, eleganța simplificată a unui konbini este o privire asupra stilului de viață japonez, la fel ca o vizită la o ceainărie tradițională.
„Pentru mine”, spune Ng, „konbini este o atracție în sine. Farmecul konbini rezidă probabil în dimensiunea și selecția sa. Nu este copleșitor. Este o felie din viața japoneză într-un spațiu compact, perfect și îngrijit.”
Dincolo de Famichiki, căutarea dominanței FamilyMart a fost impulsionată de un produs nealimentar surprinzător: o pereche modestă de șosete lungi.
În 2021, FamilyMart a devenit primul dintre cele trei mari konbini care a lansat propria linie de îmbrăcăminte. A angajat pe Hiromichi Ochiai, fondatorul japonez al mărcii independente de îmbrăcăminte Facetasm, ca director creativ.
Câțiva ani mai târziu, FamilyMart a lansat Convenience Wear. Produsele erau simple – lenjerie intimă, tricouri și șosete – dar bine realizate. Nu aveau logo-uri, dar multe aveau dungi simple în culorile albastru electric și verde, caracteristice mărcii. Numite „șosete line” datorită designului cu dungi, acestea costau 390 de yeni (aproximativ 2 dolari).
Au avut un succes instantaneu.
Potrivit revistei culturale Monocle, șosetele albe unisex s-au vândut în 1,4 milioane de perechi în primul an de la lansarea pe piață.
Ochiai a declarat revistei că el și echipa sa au luat în considerare mai mult decât aspectul estetic atunci când au proiectat șosetele. Materialul are proprietăți antibacteriene și deodorizante, iar șosetele sunt vândute într-o pungă de plastic reutilizabilă, care are dimensiunea potrivită pentru a transporta articole de toaletă miniaturale la aeroport.
„În mod convențional, articolele de îmbrăcăminte vândute în magazinele de proximitate erau achiziționate în principal pentru nevoi urgente”, a declarat un reprezentant al FamilyMart pentru CNN. „Cu toate acestea, prin dezvoltarea de produse axate pe calitate și design, am dorit să creăm o nouă cultură a cumpărării de articole de îmbrăcăminte în magazinele de proximitate. Pentru a face acest lucru, am dezvoltat articole sub conceptul „materiale bune, tehnici bune și design bun”, asigurând utilizarea zilnică pentru toate vârstele.”
Unul dintre fanii șosetelor este producătorul CNN Style, Oscar Holland.
El recunoaște că FamilyMart nu este lanțul său preferat de magazine konbini. Dar farmecul șosetelor s-a dovedit prea puternic pentru a-i rezista.
„Port des pantaloni scurți, deoarece locuiesc într-un climat tropical, și sunt puțin mai interesante decât o pereche de șosete albe simple, fără a fi complet inovatoare”, spune Holland, care locuiește în Singapore. Îi place, de asemenea, faptul că lipsa unui logo evident înseamnă că numai consumatorii avizați pot spune de unde provin șosetele sale. „Dacă cineva spune: «Sunt șosetele FamilyMart?», este un bun subiect de conversație.”
În mod ironic, el nu a fost în Japonia pentru a-și cumpăra o pereche. În schimb, le-a cumpărat de la revânzători online sau le-a cerut prietenilor să le cumpere când călătoresc.
Pentru a-și fideliza fanii, FamilyMart lansează periodic noi culori (șosetele negre și gri sunt acum disponibile) și a încheiat parteneriate cu branduri din cultura pop, precum „Stranger Things” și „The Simpsons”, pentru șosete în ediție limitată.
La fel ca atunci când marile mărci de adidași anunță o „lansare”, fanii înrăiți ai șosetelor Line Sock vor alerga prin Japonia încercând să pună mâna pe o pereche de șosete FamilyMart noi, documentându-și experiențele – și mai târziu dreptul de a se lăuda – pe rețelele de socializare.
Convenience Wear s-a extins și la hanorace și genți de transport. Linia include tenugui, prosoapele de pânză omniprezente pe care japonezii le folosesc pentru orice, de la uscarea mâinilor până la colectarea firimiturilor. Aceste articole sunt simple, dar oferă o lecție în miniatură despre eticheta și cultura japoneză.
Traducere cu Deepl.com
Foto: © Sean Pavone | Dreamstime.com