Home » Articole » Narendra Modi le cere indienilor să reducă consumul pe fondul creșterii prețurilor mondiale la combustibili fosili și să revină la telemuncă

Narendra Modi le cere indienilor să reducă consumul pe fondul creșterii prețurilor mondiale la combustibili fosili și să revină la telemuncă

550
Narendra Modi le cere indienilor să reducă consumul pe fondul creșterii prețurilor mondiale la combustibili fosili și să revină la telemuncă
Sursa foto: Unsplash/Zoshua Colah
Ascultă articolul

Premierul indian Narendra Modi le-a cerut duminică concetăţenilor săi şi întreprinderilor să-şi modereze consumul de combustibil şi să reintroducă telemunca pentru a reduce cererea de benzină şi motorină (combustibili fosili), în contextul în care creşterea vertiginoasă a preţurilor mondiale la energie, ceea ce pune presiune pe rezervele valutare ale ţării, relatează Reuters.

- articolul continuă mai jos -

Persoanele fizice şi companiile ar trebui să acorde prioritate revenirii la munca de acasă şi la reuniunile online, practici adoptate pe scară largă în perioada de vârf a pandemiei de COVID-19, a declarat Modi, afirmând că toate acestea vor fi în beneficiul naţiunii.

Modi a subliniat că preţurile ridicate la hidrocarburi pe pieţele mondiale obligă India să-şi conserve rezervele valutare prin limitarea consumului de produse petroliere.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole