Home » Anchete » Muzicianul italian Al Bano găzduiește 3 refugiați la moșia sa Cellino San Marco: Am cântat pentru Putin, mi-a plăcut în trecut, dar acum nu-mi mai place

Muzicianul italian Al Bano găzduiește 3 refugiați la moșia sa Cellino San Marco: Am cântat pentru Putin, mi-a plăcut în trecut, dar acum nu-mi mai place

Muzicianul italian Al Bano găzduiește 3 refugiați la moșia sa Cellino San Marco: Am cântat pentru Putin, mi-a plăcut în trecut, dar acum nu-mi mai place
Sursa Foto: Facebook/ Al Bano
Ascultă articolul

Începând de joi seara, la moșia lui Al Bano Carrisi de la Cellino San Marco, în zona Brindisi, vor locui trei refugiați ucraineni care au fugit de război, o mamă cu fiica ei și un băiat de 17 ani, scrie La Stampa, citată de Rador.

În urmă cu câteva zile, cântărețul și-a anulat concertele din Rusia și a condamnat invadarea Ucrainei, spunând că este dezamăgit de Vladimir Putin, un personaj pe care „l-a admirat mult în trecut”.

- articolul continuă mai jos -

„Una dintre verișoarele mele are de ani de zile relații cu comunitatea ucraineană, astăzi sosesc un grup de cinci persoane, dintre care trei vor sta în casa mea, aşa mi se pare corect și echitabil”, a adaugat cantautorul italian.

Un pas de solidaritate prin care Al Bano se distanțează și mai mult de liderul rus pe care-l admirase în trecut, o apreciere care l-a costat includerea (anulată ulterior) pe lista neagră a Ucrainei.

„Am cântat pentru Putin, mi-a plăcut în trecut, dar acum nu-mi mai place şi mi-a părut rău să aud zilele acestea că sunt definit „prietenul lui Putin” – precizează el. Din păcate nu sunt prietenul lui, altfel l-aș fi sfătuit să lase să vorbească inteligenţa”.

Potrivit cantautorului originar din Apulia, întregul conflict poate fi rezumat „la ciocnirea dintre două puteri, SUA și Rusia și s-ar putea ca Putin să aibă câteva motive, însă greșește complet în ceea ce privește atacul asupra Ucrainei, este un lucru inacceptabil, iar societatea civilă refuză să mai vadă zilnic imaginile morții și devastării”.

Pe Al Bano nu îl afectează pierderea economică cauzată de anularea concertelor sale din Rusia: „Cânt şi pentru bani, dar mai ales pentru că îmi dă bucurie, iar acum, în acele locuri, bucuria este departe”, conchide el.

Sursa: La Stampa/ Rador/ Traducerea Cătălina Păunel

Sursa Foto: Facebook/ Al Bano

Știri video

Comentarii
  • Frumos, puteau să facă și alți aplaudaci ai lui Putin asta. Acum nu știu cât de mare fan al lui Putin era Albano, dar apreciez ceea ce a făcut, unde mai pui că și-a pus și reședința la bătaie pentru refugiați. Bravo!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole