Home » Articole » Ministrul român de Externe: Ne pronunțăm pentru reținere și responsabilitate din partea autorităților și susținem inițierea în cel mai scurt timp posibil de demersuri pentru revenirea la democrație

Ministrul român de Externe: Ne pronunțăm pentru reținere și responsabilitate din partea autorităților și susținem inițierea în cel mai scurt timp posibil de demersuri pentru revenirea la democrație

Ministrul român de Externe: Ne pronunțăm pentru reținere și responsabilitate din partea autorităților și susținem inițierea în cel mai scurt timp posibil de demersuri pentru revenirea la democrație
Sursa foto: Facebook / Oana Țoiu
Ascultă articolul

Șefa diplomației române, Oana Țoiu, a declarat sâmbătă seara că autoritățile de la București lucrează “în strânsă colaborare” cu partenerii din Uniunea Europeană în ceea ce privește situația din Venezuela în vederea alinierii pentru “o declarație comună în pregătirea consiliului de securitate ONU”.

“Decizia de a-l aduce pe Nicolas Maduro în fața justiției poate opri creșterea flagelului traficului de droguri, poate reda venezuelenilor șansa la un viitor bun în prosperitate dar este și o decizie care ne aduce la masa discuțiilor diplomatice pentru a reafirma și a proteja regulile internaționale”, a scris ministrul român de Externe, pe pagina sa de Facebook.

- articolul continuă mai jos -

Oana Țoiu a precizată că Bucureștiul este interesat în mod deosebit ce se întâmplă în Venezuela, țară unde trăiește o mică, dar relevantă, comunitate cu rădăcini românești”. “Prima prioritate este siguranța cetățenilor români din această țară. Misiunile diplomatice și consulare ale României din spațiul Americii Latine sunt pregătite să acorde asistență în caz de nevoie alături de misiunea permanentă a UE”, a precizat ea.

Oana Țoiu, despre situația din Venezuela:

  • Avem începând de acum câteva ore un proces comun de informare reciprocă și asistență consulară între țările membre UE.
  • Ne pronunțăm pentru reținere și responsabilitate din partea autorităților și susținem inițierea în cel mai scurt timp posibil de demersuri pentru revenirea la democrație, un deziderat constant exprimat de cetățenii venezueleni.
  • Lidera opoziției venezuelene şi recenta laureată a premiului Nobel pentru pace, María Corina Machado, a fost forțată de regimul Maduro să trăiască în clandestinitate pentru că acestui dictator i-a fost teamă de democrație, de voința venezuelenilor, însa regimurile brutale nu pot continua la nesfârșit.
  • Împărtășim pe deplin prioritatea combaterii traficului de droguri și a criminalității organizate, care reprezintă o amenințare semnificativă la securitatea noastră comună.
  • Uniunea Europeană a instituit, și cu participarea României, regimuri succesive de sancțiuni la adresa regimului nedemocratic de la Caracas, inclusiv după desfășurarea profund viciată a alegerilor prezidențiale din iulie 2024. Uniunea Europeană și România nu l-au recunoscut pe Nicolas Maduro drept președinte legitim al Venezuelei.
Comentarii
  • prof. Florin I. Bojor

    Cuconiţă dragă, în astfel de momente, ori vorbeşte şeful statului respectiv şi spune A sau B cum au făcut alte state respectabile, ori ţara tace. Cum pe politică externă România e varză, faceţi ce vă face şeful, Nicuşor Dan, tăceţi că vă faceţi de ruşine…

    • @prof. Florin I. Bojor – profesor pe naiba, vorba aceea, daca taceai, filozof ramaneai… spui numai pr0stii acolo, esti singurul pe aici care se face de rusine!

    • Florine, eu cred c-a zis bine ce-a zis.
      Vă deranjează USR că nu pune botu’ la combinațiile voastre, așa-i?

  • conteaza foarte mult ce zic autoritatile din rom, buricu universului. romania este ‘venezuela’ europei! cum comentezi cind tu in tara ai scoli cu wcuri in curte? cu doctori spagari? cu spitale care ard si cad tavanele peste pacienti? cu parlamentari spagari/hoti? cu pensionari speciali, culmea, care iau bani la greu dar nu platesc taxe! cum?

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.