Home » Articole » Ministrul Energiei:  ”Îi asigur pe români că preţurile la gaz nu cresc” / ”Românii nu mai puteau suporta încă o rundă de scumpiri”

Ministrul Energiei:  ”Îi asigur pe români că preţurile la gaz nu cresc” / ”Românii nu mai puteau suporta încă o rundă de scumpiri”

Ministrul Energiei:  ”Îi asigur pe români că preţurile la gaz nu cresc” / ”Românii nu mai puteau suporta încă o rundă de scumpiri”
Sursa foto: European Council
Ascultă articolul

O liberalizare treptată a pieţei de gaz protejează românii de creşteri necontrolate de preţuri, dar ajută concomitent şi mediul privat să rămână competitiv, a transmis, miercuri, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, citat de Agerpres.

„O spun de 3 luni de zile şi mă ţin de cuvânt. Este propunerea PSD adoptată în coaliţie. Aşa cum am mai spus, o liberalizare treptată a pieţei de gaz protejează românii de creşteri necontrolate de preţuri, dar ajută concomitent şi mediul privat să rămână competitiv. Este un lucru foarte bun că am ajuns la un consens.

- articolul continuă mai jos -

Românii nu mai puteau suporta încă o rundă de scumpiri! Cât sunt eu ministrul energiei, preţurile la gaz nu cresc. Şi gestionez cu cei mai buni specialişti o tranziţie sănătoasă către o piaţă liberă cu preţuri mici. Predictibil şi organizat, nu haotic cum am văzut în ultimii ani!”, a scris Ivan într-o postare pe Facebook.

Acesta a precizat că în perioada imediat următoare va veni cu cadrul normativ şi paşii de urmat, astfel încât „să ne asigurăm că până la intrarea primelor resurse noi de gaz din Marea Neagră, preţul va rămâne unul corect pentru români”.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole