Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministerul Educației nu are competențe medicale, drept urmare, în problema efectuării de teste Covid-19 în școli, instituția se uită “la experiența altor state”, a spus marți, într-o dezbatere desfășurată la Ploiești, ministrul Sorin Cîmpeanu. Acesta a insistat că în multe țări se folosesc teste neinvazive pentru a susține învățarea la școală, în condiții de pandemie, iar “eu voi pleda pentru asta: teste neinvazive”.
“Soluția este să nu inventăm roata în țară, soluția este să vedem cum folosesc alte state în școli, dar nu numai în școli, aceste teste noninvazive, care sunt puse la dispoziție gratuit de către stat pentru elevi”, a spus Cîmpeanu, referindu-se la încapacitatea sistemului medical și educațional din România de a asigura o testare eficientă în școli, în condițiile aplicate din februarie.
„Să vedem”
Până acum ce ai făcut ?
Nu știu ce ar face toate nulitățile din PNL/USL dacă n-ar exista timpul viitor.
Ce frumos si universitar formulat: solutia este “sa vedem” dar parca mai frumos era sa spuna solutia este sa contemplam sau sa reflectam si asta fiind solutia, imediat dupa finalizarea vederii/contemplarii/reflectarii sa ne mutam atentia pe solutiile altor probleme