
Ministrul Apărării din Germania detaliază planul Berlinului de a trimite ajutor suplimentar Ucrainei, inclusiv două sisteme Patriot
Ministrul german al apărării Boris Pistorius a detaliat luni planul Berlinului de a trimite ajutor suplimentar Ucrainei, ţară care de aproape trei ani şi jumătate luptă contra forţelor ruse, transmite agenția de știri DPA, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
În cadrul celei de-a 29-a reuniuni a Grupului de contact pentru apărarea Ucrainei la nivelul miniştrilor apărării, desfăşurată luni la Londra, Boris Pistorius a afirmat că Germania finanţează achiziţionarea de drone cu rază lungă de acţiune fabricate chiar în Ucraina.
”Dronele vor distruge avioane, drone şi rachete ruseşti aflate la sol înainte ca acestea să ameninţe Ucraina, oraşele ei sau infrastructura sa”, a spus el.
„Primul din sistemele finanţate de Germania va fi livrat forţelor armate ucrainene în următoarele zile şi poate fi desfăşurat imediat”, a adăugat ministrul german.
Referitor la sistemele americane de apărare antiaeriană Patriot, Pistorius a menţionat că Ucraina are nevoie de cinci asemenea sisteme suplimentare pentru a se apăra de loviturile aeriene efectuate de forţele ruse.
Germania a promis să livreze Kievului două sisteme Patriot, achiziţionate din Statele Unite.
Planul iniţial al Berlinului era să cumpere din SUA două sisteme, fiecare la un preţ de aproximativ 1 miliard de euro, şi să le livreze direct Ucrainei. Totuşi, întrucât aceste sisteme nu sunt deocamdată disponibile, Germania va livra Ucrainei două din cele nouă sisteme Patriot aflate în dotarea armatei sale şi ulterior le va înlocui cu sistemele pe care le va primi din SUA.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.