Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministerul Educației analizează dacă să mai publice sau nu seturi de teste de antrenament pentru examenele naționale, anume Evaluarea Națională la clasa a VIII-a și Bacalaureat 2023, spune pentru EduPedu.ro secretarul de stat pentru învățământ preuniversitar, Sorin Ion. “Ideea de teste de antrenament a fost una specifică perioadei de învățare online”, a declarat acesta pentru EduPedu.ro.
Mai mulți părinți, profesori și elevi întreabă pe grupurile de pe rețelele sociale dacă au apărut sau vor apărea teste de antrenament pentru examenele de la finalul anului școlar 2022-2023. Sorin Ion a precizat pentru EduPedu.ro că “avem deja o bază importantă de teste din anii precedenți care poate fi folosită pentru pregătirea examenelor”.
De asemenea, mai susține acesta, “în condiții normale de învățare există riscul distorsionării pregătirii pentru examene naționale utilizând exclusiv testele de antrenament. Analizăm încă dacă ele mai sunt benefice“.
oricum copii se pregatesc doar pe teste, restul notelor nu mai conteaza.