Home » Articole » Meloni scoate la licitație cadourile primite de la lideri străini: Covoare, bijuterii, pantofi din piton

Meloni scoate la licitație cadourile primite de la lideri străini: Covoare, bijuterii, pantofi din piton

1738
Meloni scoate la licitație cadourile primite de la lideri străini: Covoare, bijuterii, pantofi din piton
Photo by Andreas SOLARO / AFP
Ascultă articolul

Prim-ministrul Giorgia Meloni va scoate la licitație o parte din cadourile primite în timpul călătoriilor sale oficiale în străinătate. Au fost selectate obiecte în valoare de peste 300 de euro deoarece, prin lege, președintele nu le poate păstra pentru ea. Valoarea totală este estimată la aproximativ 800.000 de euro, relatează Open, scrie La Repubblica, citată de Rador Radio România.

- articolul continuă mai jos -

Lista cadourilor care vor fi vândute celui care oferă cel mai mult de către casa de licitații romană Bertolami Fine Art, situată în istoricul palat Caetani Lovatelli din Roma, nu a fost încă publicată. Însă pentru a ne face o idee despre valoarea obiectelor, este suficient să consultăm lista furnizată în urma unei interpelări parlamentare adresate de deputatul Italia Viva, Francesco Bonifazi. Cadourile, peste 270, sunt păstrate în prezent într-o încăpere a Palatului Chigi.

Primul cadou, care constă într-o serie de veșminte inspirate din portul tradițional al femeilor din Kerala – primit de la președintele indian Narendra Modi – datează de la summitul G20 de la Bali, din noiembrie 2022.
Din lista cadourilor nu lipsesc însă curiozitățile. De la statueta lui Javier Milei care ține în mână un fierăstrău, la un sac de orez din Pakistan, până la mici cămile libiene. O statuie din cârpă, cadou primit din partea membrului Partidului Democrat Michele Emiliano, aproximativ cincisprezece covoare care i-au fost dăruite premierului în timpul călătoriilor în Libia și în alte țări arabe, două brățări din metal, patru tablouri, o farfurie de metal, un colier, un inel și cercei.

Pe lista cadourilor care vor fi vândute la licitație mai figurează și o pereche de pantofi albaștri din piton, creați de un designer saudit, vaze, bijuterii și cutii de bijuterii. Și, de asemenea, eșarfa donată orașului Abu Dhabi de premierul albanez Edi Rama cu ocazia celei de-a 48-a aniversări a prim-ministrului, un set de ceai din porțelan dăruit de premierul ungar Viktor Orban și un bol din ceramică, primit de la fostul președinte american Joe Biden.

Fostul prim-ministru al României, Marcel Ciolacu, care a participat la un summit interguvernamental, a adus un costum tradițional compus, printre altele, dintr-o cămașă de in împodobită cu cruci roșii, menite să protejeze purtătorul.

Sursa: La Repubblica/ Rador Radio România/ Traducerea: Cătălina Păunel

 

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole