Medalie de aur și record al competiției pentru ștafeta feminină de atletism,…

Sursa foto: Facebook COSR

Medalie de aur și record al competiției pentru ștafeta feminină de atletism, la Festivalul Olimpic al Tineretului European / În ultimul schimb, Ștefania Uță a preluat ștafeta de pe locul 4 și pe ultimii 100 de metri a adus victoria

Ștafeta feminină mixtă de atletism a României a cucerit, sâmbătă, medalia de aur, stabilind și un nou record al competiției la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE). În ultimul schimb, Ștefania Uță a preluat ștafeta de pe locul 4 și pe ultimii 100 de metri a adus victoria.

„Ștafeta feminină mixtă (100x200x300x400 m) a României a cucerit un AUUUR URIAȘ pentru TEAM ROMÂNIA!

Bianca Maria Tița, primul schimb, Ștefania Balint, schimbul 2, Maria Denisa Capota, schimbul 3 și Alexandra Ștefania Uță, ultimul schimb, și-au învins adversarele la capătul unei finale de poveste!

Vedeta incontestabilă a cursei a fost Ștefania Uță care a alergat ultimii 400 m. De fapt alergat este prea puțin spus. Eleva antrenoarei Alina Enescu a zburat spre AUR. Ștefi a preluat ștafeta de pe poziția a 4-a, dar a venit ca o vijelie din spate și s-a alăturat plutonului fruntaș. Înainte de ultima turnantă, era a treia și părea că bătălia pentru aur se va da între reprezentatele Cehiei și Italiei, aflate în frunte. Ștefania a spulberat însă toate pronosticurile! Pe ultima sută de metri cu o dezinvoltură uluitoare a trecut de italiancă, poziția a doua, și a levitat pe lângă cehoaică trecând linia de sosire parcă fără niciun efort.

Ștefania Uță și-a luat o frumoasă revanșă din finala de la 400 m garduri, unde a trebuit să se mulțumească cu argintul, demostrând că este o MARE atletă, care cu siguranță va avea un cuvânt greu de spus în atletism în viitor!

Felicitări Bianca Maria Tița, Ștefania Balint, Maria Denisa Capota, Alexandra Ștefania Uță!

Felicitări colectivului tehnic al lotului de atletism al ROMÂNIEI!”, a scris Comitetul Olimpic și Sportiv Român pe pagina de Facebook.

Alte două medalii au fost cucerite de România sâmbătă:

Atletul Alin Şavlovschi a câştigat medalia de aur în proba de 2000 m obstacole din cadrul FOTE Maribor 2023.

La tenis, simplu fete, aproape două ore s-a luptat Giulia Popa în finala cu Julie Pastikova, din Cehia. În final, reprezentanta Cehiei a obţinut victoria cu 2-0 (6-4, 6-4).