Meciurile în care Danemarca şi Anglia s-au calificat în semifinalele EURO 2020,…

sursa foto: Twitter/ UEFA EURO 2020

Meciurile în care Danemarca şi Anglia s-au calificat în semifinalele EURO 2020, cele mai urmărite de telespectatorii români

Victoria danezilor în faţa cehilor a fost lider de audienţă la Pro TV, în intervalul 19.00 – 20.56. La fel şi cea a Angliei în faţa Ucrainei.

De la ora 19.00, Cehia şi Danemarca s-au întâlnit pe stadionul Olimpic din Baku. Danezii au deschis scorul prin Delaney, în minutul 5. Înainte de pauză s-a mai marcat o dată, Dolberg, în minutul 42, ducând scorul la 2-0. Imediat după revenirea de la cabine, cehii au marcat în minutul 49. Cu 2-1, danezii continuă traseul la Euro 2020.

Ultimul meci din sferturi a început la ora 22.00 şi le-a pus faţă în faţă pe Ucraina şi Anglia. Kane a deschis scorul în minutul 4 şi a reuşit dubla în minutul 50, Maguire a marcat în minutul 46, iar Henderson a închis tabela în minutul 63. Scorul 4-0 pentru Anglia.

Victoria danezilor în faţa cehilor a fost lider de audienţă în intervalul 19.00 – 20.56.

În rândul publicului naţional, cu vârsta cuprinsă între 21 şi 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 6.7 puncte de rating şi 30.0% cotă de piaţă, mai mult decât dublu faţă de locul 2 care avea doar 3.2 puncte de audienţă şi 14.0% share. În acelaşi interval, la nivelul publicului cu vârsta cuprinsă 18 şi 49 de ani, din mediul urban, Pro TV a înregistrat 5.6 puncte de audienţă şi 29.3%share, în timp ce locul 2 avea 3.3puncte de audienţă şi 17.4% share.

Victoria categorică a Angliei în faţa Ucrainei a fost, de asemenea, lider de audienţă.

Disputa a înregistrat 8.4 puncte de rating şi 25.6% cotă de piaţă în rândul publicului naţional, cu vârsta cuprinsă între 21 şi 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD faţă de televiziunea de pe poziţia secundă care avea 7.6puncte de rating şi 23.0% share. La nivelul publicului cu vârsta cuprinsă 18 şi 49 de ani, din mediul urban, în intervalul orar 22:01 – 23:50, PRO TV acondus topul televiziunilor cu 7.7 puncte de audienţă şi 28.3% cotă de piaţă, în timp ce televiziunea de pe locul 2 avea doar6.0 puncte de rating şi 22.1% share.

Marţi, de la ora 22.00, va fi difuzată prima semifinală: Italia versus Spania. Miercuri, tot de la 22.00, englezii îi primesc la ei acasă pe danezi.

sursa: News.ro, sursa foto: Twitter/ UEFA EURO 2020