Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministerul Apărării Naţionale (MApN) a solicitat, miercuri, aprobarea prealabilă a Parlamentului pentru iniţierea procedurii de atribuire a contractului de achiziţie pentru 44 de vehicule amfibii de asalt tip AAV – 7, transmite Agerpres.
MApN a transmis o scrisoare conducerii celor două camere ale Parlamentului în care solicită aprobarea prealabilă pentru iniţierea procedurii de atribuire a contractului de achiziţie pentru 44 de vehicule amfibii de asalt tip AAV – 7 din inventarul Infanteriei Marine a Statelor Unite ale Americii, prin programul de asistenţă de securitate Foreign Military Sales, cu o valoare estimată, fără TVA, de 210 milioane de dolari.
Potrivit documentului, CSAT a aprobat memorandumul privind suplimentarea cantităţii de vehicule de asalt amfibii tip AAV -7.
„Înzestrarea cu echipamente militare pentru realizarea unor structuri de forţe flexibile, cu mijloace care să le asigure supravieţuirea în câmpul tactic, cu mobilitate şi o cunoaştere situaţională extinsă şi o putere de foc mărită are în vedere operaţionalizarea ţintelor de capabilităţi asumate în cadrul procesului NATO şi UE de planificare a apărării pentru realizarea obiectivelor Programului privind transformarea Armatei Române până în anul 2040”, se arată în scrisoare.
Birourile permanente ale Parlamentului au decis să trimită solicitarea către Comisiile de apărare pentru a întocmi un raport şi urmează să intre pe ordinea de zi a plenului comun de luni.
Și cum G4media oferă calitate premium, ilustrează articolul cu o fotografie ce nu are nicio legătură cu ceea ce vrea Romania să cumpere.