Home » Analize » Mai multe femei au fost victime ale ”drogului violului”, care se pune în băutură, la o serbare a social-democraților din Germania/ La evenimentul cu 1000 de participanți se intra doar pe bază de invitație/ SPD: ”Un act monstruos pe care l-am denunțat Poliției”

Mai multe femei au fost victime ale ”drogului violului”, care se pune în băutură, la o serbare a social-democraților din Germania/ La evenimentul cu 1000 de participanți se intra doar pe bază de invitație/ SPD: ”Un act monstruos pe care l-am denunțat Poliției”

Mai multe femei au fost victime ale ”drogului violului”, care se pune în băutură, la o serbare a social-democraților din Germania/ La evenimentul cu 1000 de participanți se intra doar pe bază de invitație/ SPD: ”Un act monstruos pe care l-am denunțat Poliției”
sursa foto: Pexels/ Cottonbro
Ascultă articolul

Cel puţin nouă femei care participau la o serbare a Partidului Social-Democrat (SPD) german, în prezenţa cancelarului Olaf Scholz, au fost drogate cu substanţe numite „drogul violului”, a declarat sâmbătă o oficialitate a SPD pentru AFP.

„Emoţia este destul de mare”, a afirmat un purtător de cuvânt al grupului parlamentar social-democrat, confirmând astfel informaţii apărute anterior în cotidianul berlinez Tagesspiegel.

- articolul continuă mai jos -

„Îi sfătuiesc pe toţi cei care sunt afectaţi să depună plângere”, a scris de asemenea pe Twitter o responsabilă a grupului parlamentar, Katja Mast.

Nouă victime au fost înregistrate până în prezent, dar purtătorul de cuvânt citat nu a exclus să mai existe şi altele.

Într-un mesaj adresat participanţilor la această serbare de vară, care s-a desfăşurat miercuri seara în apropiere de sediul cancelariei, SPD a denunţat „un act monstruos care a fost semnalat imediat de noi înşine poliţiei Bundestagului”.

La solicitarea AFP, poliţia Bundestagului nu a dorit să facă vreun comentariu pentru moment.

Circa 1.000 de persoane au participat la tradiţionala serbare de vară a SPD, înainte de vacanţa parlamentară estivală, printre care se afla cancelarul, dar şi numeroşi deputaţi şi colaboratori ai lor.

„Era un eveniment intern. Nu se putea intra decât pe bază de invitaţie”, a precizat purtătorul de cuvânt menţionat.”Există încă multe incertitudini, poliţia anchetează”.

Aşa-numitul „drog al violului”, care provoacă în general greaţă şi ameţeli, se referă la diferite substanţe psihotrope turnate de obicei în paharul persoanelor pentru ca apoi să se abuzeze de ele prin violenţă, furturi sau agresiuni sexuale.

În 2021, la Berlin, oraş al sărbătorii şi uneori al excesului, au fost înregistrate de poliţie 22 de cazuri de agresiuni cu „drogul violului”, potrivit cotidianului Berliner Zeitung.

Numărul lor efectiv ar trebui să fie mult mai mare, multe dintre victime neavând decât foarte puţine amintiri despre agresarea lor sau fiindu-le ruşine să depună plângere.

Între altele, anul trecut, cluburile, discotecile şi alte locuri ale festivităţilor din capitala germană au rămas închise o mare parte a anului din cauza pandemiei.

sursa: Agerpres.ro

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole