Home » Articole » Alba24: Legionarul Ion Gavrilă Ogoranu, comemorat la Galtiu cu cântece legionare, dar „fără salutul interzis”

Alba24: Legionarul Ion Gavrilă Ogoranu, comemorat la Galtiu cu cântece legionare, dar „fără salutul interzis”

3229
sursa foto: alba24.ro
Ascultă articolul

Zeci de simpatizanți ai Mișcării Legionare au început să își facă apariția, sâmbătă, pe strada din fața bisericii din satul Galtiu, comuna Sântimbru, județul Alba. Cei care parcau autoturismele, coborau, se salutau și se vedea clar că se cunoșteau între ei, relatează Alba24.ro

Printre ei un tânăr îmbrăcat cu ie vestă, parul lung, blugi și cizme, mergea alături de un alt tânăr care avea pe el pantaloni de camuflaj bocanci negri de piele și o cruce de lemn la gât. Într-un alt grup se afla un alt tânăr care la 1 Decembrie 2025 s-a ales cu un dosar penal după ce a fluturat un steag cu chipul lui Zelea Codreanu

- articolul continuă mai jos -

Câteva tricouri negre, alte perechi de pantaloni de camuflaj și foarte multe priviri suspecte aruncate față de cei pe care nu îi cunoșteau, au completat peisajul. De menționat este faptul că printre cei veniți special pentru eveniment s-au aflat și localnici care doar au participat la un moment special în comunitatea lor, fără a avea vreo legătură cu străinii ajunși în satul lor.

S-a întâmplat sâmbătă, 2 mai 2026.  Zeci persoane au participat la un priveghi, o comemorare la cimitir, iar apoi la dezvelirea unei plăci memoriale.Evenimentul a marcat 20 de ani de la moartea liderului rezistenței anticomuniste din Munții Făgăraș, Ion Gavrilă Ogoranu.

Organizatori au fost reprezentanții Fundației Ion Gavrilă Ogoranu, organizație cunoscută pentru valențele și simpatia către Mișcarea Legionară.

Președintele fundației, Coriolan Baciu, a fost fotografiat în 2024, la Tâncăbești în timp ce făcea salutul legionar, în locul în care a fost executat liderul mișcării Legionare din România, Corneliu Zelea Codreanu.

e asemenea, secretarul fundației, Florin Dobrescu, a fost și el anchetat după evenimentul din 2024, de la Tâncăbești. Cei doi au fost prezenți alături de alte persoane sâmbătă, 2 mai 2026, la Galtiu, în comuna Sântimbru.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole