Kylian Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului PSG,…

Kylian Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului PSG, cu 200 de goluri înscrise

Internaţionalul francez Kylian Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului Paris Saint-Germain, cu un total de 200 de goluri, la egalitate cu uruguayanul Edinson Cavani, graţie dublei reuşite în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Olympique Marseille, duminică seara, în etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Franţei, transmite Agerpres.

Mbappe a înscris în minutele 25 şi 55 ale meciului de pe Stade Velodrome, ambele în urma paselor argentinianului Lionel Messi, care a punctat la rândul său în minutul 29.

Atacantul francez a ajuns astfel la 136 de goluri în Ligue 1, 17 dintre ele de la debutul acestui sezon, la care se adaugă 34 marcate în Liga Campionilor, 27 în Cupa Franţei, 2 în Cupa Ligii franceze şi 1 în Trofeul Campionilor (Supercupa Franţei).

Cel mai bun marcator din istoria campionatului Franţei este argentinianul Delio Onnis, care a înscris 299 de goluri între 1971 şi 1986, sub culorile formaţiilor Stade Reims, AS Monaco, Tours şi Toulon.

În urma victoriei de duminică, Paris Saint-Germain şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului din Ligue 1, distanţându-se la opt puncte de Olympique Marseille, ocupanta locului secund.

Într-un alt joc, AJ Auxerre, cu portarul român Ionuţ Radu printre titulari, a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Lorient şi a părăsit „zona roşie” a clasamentului.