Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni, la Digi 24, că Guvernul a făcut paşi importanţi pentru echilibrarea bugetului şi reducerea deficitului bugetar, dar reformele esenţiale nu au fost încă implementate, transmite Agerpres.
Potrivit liderului UDMR, anul 2025 se va încheia cu un deficit de 8,4%, la nivelul stabilit după negocierile cu Comisia Europeană, iar măsurile luate permit estimări pozitive pentru anul viitor.
â”Din punctul meu de vedere, am făcut câţiva paşi mici în direcţia bună, de a echilibra bugetul, de a reduce deficitul bugetar. Dar nu am făcut încă reforme. Singurele încercări de reforme sunt în zona de pensii speciale la magistraţi. Să vedem ce spune Curtea Constituţională pe 28 decembrie. Şi a fost o reducere de cheltuieli la Educaţie (…) şi au fost crescute taxele, TVA-ul în primul rând şi accizele la combustibil, alcool, ţigări şi celelalte produse care sunt accizate. Deci (…) am redus deficitul bugetar, am prioritizat investiţiile, ceea ce este bine şi vom încheia anul cu 8,4%, ţinta stabilită cu Comisia (…) Mai puţin nu puteam să facem, că e aproape imposibil în condiţiile date. Că noi, de fapt, am început să luăm măsurile după alegerile prezidenţiale din mai. Până atunci, n-au fost luate aceste măsuri. Asta înseamnă că anul viitor putem să mergem undeva spre 6,5, 6,6″, a declarat liderul UDMR.
Kelemen Hunor a subliniat că presiunea asupra bugetului rămâne, însă, ridicată, inclusiv din cauza costurilor cu dobânzile la împrumuturile contractate în anii anteriori.
„Avem anul viitor, într-adevăr, o problemă, o problemă în sensul că trebuie să plătim dobânzile la acele împrumuturi care au fost luate pe termen scurt şi cu dobândă mare în 2023 şi mai ales în 2024. Asta înseamnă în jur de 12 miliarde de euro. Cam 3% sau aproape 3% din acest deficit se află acolo. Asta este povara cea mai mare, dar pe partea cealaltă avem fondurile europene din PNRR pe care dacă reuşim să le absorbim, atunci se mai echilibrează. Într-adevăr, e o perioadă foarte grea pentru fiecare om. Asta nu trebuie să negăm, fiindcă inflaţia a fost relativ mare şi a rămas relativ mare până în decembrie. Eu cred că, totuşi, din ianuarie, februarie vom avea o scădere a inflaţiei şi trebuie să gestionăm foarte responsabil bugetul”, a mai spus Kelemen Hunor.
Scăderea inflației este de fapt scăderea ritmului de creștere a prețurilor, nu scăderea prețurilor.
Creșterea impozitelor și taxelor continuă să aibă ca efect creșterea prețurilor cel puțin doi ani de-acum înainte, ’26 și ’27.
Kelemen știe bine asta, dar aburește cetățenii.
Alo Nostradamus!
Nu te mai baga in inflatie ca nu întelegi!😵
Analizati ca valoarea unui punct de pensie stabilit la 81 lei de la 01.08.2023 s-a redus prin inflatie s-a erodat valoarea punctului de referinta stabilita legal prin legea pensiilor nr 360/ 2023.
Valoarea punctul de pensie in 2025 trebuia sa fie 102 lei iar la anul 2026 conform lucrurilor previzibile azi valoarea acestui punct ar trebui sa fie cca 115 lei!😵
Am avut in vedere inflatia pe anul 2024, 2025 si previzibila 12% din acest an.
Valoarea asta s-a blocat la 81 lei dar de fapt acei 81 de lei din septembrie 2023 la sfarsitul anului 2025 vor fi in mod real cca 60 de lei.
Intelegi ca orice roman pensionar asta vede urmare inflatiei:
– S-a redus in mod real valoarea punctului de pensie si a pensiilor.
– Toate celelalte venituri nu mai sunt ce au fost.
Are vreun rost prognozele voastre despre inflatie in conjunctura actuala?
😡
Si ca sa-ti arat ca nu poti sa intelegi deloc o sa-ti spun ca liberalizarea pretului la gaze de la 01 aprilie 2026 va duce inflatia la doua cifre in iunie 2026!
Las-o jos ca macane!🙃