Home » Articole » Ioana Mihăilă: Numărul de infectări cu coronavirus raportat zilnic respectă realitatea / 247 de paturi ATI COVID neocupate la nivel național

Ioana Mihăilă: Numărul de infectări cu coronavirus raportat zilnic respectă realitatea / 247 de paturi ATI COVID neocupate la nivel național

Ioana Mihăilă: Numărul de infectări cu coronavirus raportat zilnic respectă realitatea / 247 de paturi ATI COVID neocupate la nivel național
Sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

Noul ministru al Sănătății, Ioana Mihăilă, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că numărul de infectări cu coronavirus raportat zilnic respectă realitatea, iar în prezent situația paturilor ATI COVID este mai bună decât în urmă cu câteva săptămâni, fiind 247 locuri libere la nivel național.

„Numărul de infectări raportat zilnic respectă realitatea și îl verificăm împreună cu numărul de paturi, din mai multe surse. De exemplu, pentru numărul de paturi am solicitat informații legate de raportările de ieri de la ora 17 și ele au fost concordante. Cele două surse de informații au fost: Centrul de comandă de la Ministerul Sănătății și CNCCI, cei care ajută la transferul pacienților între unitățile sanitare. Legat de numărul de paturi de Terapie Intensivă, într-adevăr situația este mai bună decât în săptămânile trecute. În momentul acesta avem la nivel național 247 de paturi ATI neocupate, conform raportărilor de ieri de la ora 17, iar la nivelul Bucureștiului avem 55 de paturi libere”, a declarat Ioana Mihăilă.

- articolul continuă mai jos -

sursa foto: Pexels

Comentarii
  • CUM?!
    „numărul de infectări cu coronavirus raportat zilnic RESPECTA realitatea”??! Si Vladut al vostru ce zice?!!
    Deci, Vladut a batut campiii?!
    Sper ca i-ati recomnadat un examen medical!
    Mai ramane ca Vicepremierul Dan Barna sa lamureasca ‘”mafia din Educatie” cum i-a cerut Florin Citu in urma declaratiilor aceluiasi Vladut!
    Cred ca deja au bagat gunoiul sub pres si nu vom mai auzi nimicpe subiect… cum nu am mai auzit depsre ce a FACUT Corpul de Control al Premeirului trimis de Florin Citu de fiecare data sa „stinga” focul!
    NIMIC…gunoiul sub pres…urmeaza alt scandal, asa-i Florine?!
    Varza sunteti, varza!!

  • Lol, dna ministru. Maine poimaine spuneti ca pandemia nu exista, in tandem cu dl. Citzu.

  • Pai asta a fost proiectul lui de capatai. A lucrat la asta 4 luni. Erau diferente de mii si mii si mii. Era grav de tot. Din cauza asta n-a mai apucat sa faca nimic.

    Adica s-a lamurit in 3 zile ca nu era nicio problema? Adica Vlad e incompetent? Asta spuneti?

  • Saracutii de ei

    Acum puteți sa vindeți paturile ATI ca nu mai vrea nimeni la spital. Ne ducem la vraci și moașe.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.