
În plină criză bugetară, filiala din Bistriţa a Asociației Comunelor vrea să-și cumpere sediu cu peste 1,34 milioane de lei din bugetele locale
Filiala Bistriţa-Năsăud a Asociaţiei Comunelor din România (ACoR) intenţionează să cumpere cu peste 1,34 milioane de lei o casă de locuit din municipiul Bistriţa şi terenul aferent, de aproape 1.200 de metri pătraţi, cu destinaţia de sediu, banii urmând să fie alocaţi din bugetele locale ale primăriilor membre, transmite Agerpres. Clădirea e în centrul orașului. Achiziția are loc în condițiile crizei bugetare, cu măsuri pe care guvernul le ia pentru a stopa risipa bugetară.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Imobilul a fost închiriat în ultimii aproximativ trei ani de filiala ACoR şi se află la o distanţă de cinci minte de mers cu maşina de Palatul Administrativ.
Preşedintele ACoR Bistriţa-Năsăud, Romeo Florian, a declarat luni, pentru AGERPRES, că, primarii au fost de acord să facă acest pas şi să se renunţe la chiria de 600 de euro plătită lunar pentru sediu, dar şi să fie închiriate în continuare o parte din spaţii, pentru venituri suplimentare.
„Noi stăm acolo în chirie de doi-trei ani, plăteam 600 de euro chirie pe lună. Omul (proprietarul – n.r.), având drept de preempţiune, ne-a întrebat dacă vrem să cumpărăm. Am avut o şedinţă cu colegii primari şi i-am întrebat dacă cumpărăm sau căutăm un alt spaţiu. Ei au venit, au văzut locaţia (…) şi am hotărât de comun acord că ar fi bine să o cumpărăm, să nu mai stăm în chirie. Spaţiile de care nu avem nevoie le putem închiria. Ceea ce s-a şi făcut: sunt două contracte de închiriere, din câte ştiu au câte o cameră, folosesc garajele de jos şi plătesc 200 de euro chirie, ne plătesc nouă”, a explicat Florian.
Din totalul celor 57 de membri ai asociaţiei, 42 au fost de acord cu achiziţionarea imobilului şi a terenului aferent, contribuţia lor urmând să fie de 32.000 de lei pentru fiecare primărie.
Hotărârile prin care se dădea acordul consiliilor locale pentru această achiziţie, aprobate începând cu finalul lunii mai, au fost, însă, contestate de Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud, a precizat preşedintele filialei ACoR, având în vedere că nu toţi membrii au fost de acord să contribuie financiar.
Din acest motiv, până la sfârşitul acestei luni se vor da noi hotărâri de consiliu, prin care se va stipula că fiecare primărie contributoare va deţine o cotă parte din imobil, pentru ca ulterior acesta să fie folosit ca sediu de ACoR.
Întrebat dacă această achiziţie nu va fi privită, în actualul context economic şi social, ca o extravaganţă, Romeo Florian, care este primar al comunei Lechinţa, a admis că ar putea exista această interpretare, însă, din punctul său de vedere, este o investiţie rentabilă.
„Să ştiţi că m-am gândit foarte bine înainte de a le zice colegilor primari, m-am mai consultat cu unul şi cu altul. După ce le-am zis, au zis toţi hai să îl cumpărăm, rămâne ceva după noi. Poate fi considerată o extravaganţă, se poate interpreta şi ca o extravaganţă. (…) 32.000 de lei la o comună nu reprezintă foarte mulţi bani dacă ne gândim la investiţii. Dacă ne gândim la iluminatul stradal, da, eu îmi plătesc două luni curentul. Aici poţi să zici că uite, domnule, făceam o economie. Se poate gândi ca o extravaganţă; în altă ordine de idei, dacă am vinde numai 5 ari de pământ din curtea aia, acolo terenul are preţuri foarte mari (…), deci ca investiţie este o investiţie bună, din punct de vedere economic”, a declarat preşedintele ACoR Bistriţa-Năsăud.
Potrivit lui Florian, filiala judeţeană a ACoR are, în prezent, nouă angajaţi, respectiv auditori care asigură auditul intern la primăriile membre, pentru ca acestea să nu fie nevoite să angajeze fiecare un astfel de specialist.
De asemenea, au fost achiziţionate două autovehicule cu care auditorii se deplasează în teritoriu.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.