Home » Articole » Ilie Bolojan, despre folosirea termenului „șobolan”: „Am dat un exemplu simplu. Nu regret, pentru că acest exemplu se referă la un lucru care e pe înțelesul oamenilor”

Ilie Bolojan, despre folosirea termenului „șobolan”: „Am dat un exemplu simplu. Nu regret, pentru că acest exemplu se referă la un lucru care e pe înțelesul oamenilor”

2204
Ilie Bolojan, despre folosirea termenului „șobolan”: „Am dat un exemplu simplu. Nu regret, pentru că acest exemplu se referă la un lucru care e pe înțelesul oamenilor”
Screenshot Europa FM
Ascultă articolul

Prezent vineri într-o emisiune la Europa FM, premierul Ilie Bolojan a declarat că nu regretă folosirea termenului „șobolan” pentru că a vrut să se facă înțeles de români.

„Am dat un exemplu simplu. Nu regret, pentru că acest exemplu se referă la un lucru care e pe înțelesul oamenilor. În condițiile în care ai niște bunuri perisabile sau consumabile într-o cămară pentru care ai muncit din greu și ți se distrug, îți dai seama că oricât ai duce în cămara aia, familia ta nu are acele beneficia”, a declarat primul ministru.

- articolul continuă mai jos -

Rugat să exemplifice, Ilie Bolojan spune că s-a referit la persoanele din administrație care tolerează furturile și cei care risipesc resursele țării.

„În condițiile în care ai oameni care sunt pe posturi și tolerează furturile, fac parte din astfel de rețele, acești oameni sunt la capitolul oameni care îți distrug resursele.

Un om care încurajează sisteme de corupție, mecanisme de tip sistem cu siguranță nu trebuie să funcționeze în sistemul public, dar nu îmi place să calific un om cu apelativul șobolan. Era un exemplu metaforic.

Dar devalizarea bugetului public e asemănătoare cu exemplul pe care l-am dat”, a explicat premierul.

Context

Premierul Ilie Bolojan a lansat vineri, 17 aprilie, critici la adresa PSD și a declarat că nu va demisiona dacă social-democrații îi vor retrage sprijinul.

Șeful guvernului a folosit în premieră termeni duri la adresa PSD și a spus, într-o emisiune la Radio România Actualități, că ”atunci când am deschis cămara statului, am găsit niște șobolani și am pus lumina pe ei”.

El a acuzat liderii PSD de ”comportament mincinos” și a spus că partidul lui Sorin Grindeanu vrea un ”premier marionetă”.

Bolojan  a mai spus unii lideri PSD se comportă ca ”vuvuzele politice” și a acuzat șefii social-democrați de ”cinism politic”.

 

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole