Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Peste 21.500 de persoane au trecut pe la baldachinul din curtea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pentru a se închina şi ruga la racla cu moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva, considerată a fi ocrotitoarea Moldovei şi a celor nevoiaşi, relateaz[ Agerpres.
Potrivit reprezentanţilor Grupării Mobile Jandarmi Bacău, în culoarul special amenajat pentru credincioşii care vor să se închine la racla sfintei se aflau, sâmbătă, la ora 17,00, aproximativ 9.500 de persoane.
De sâmbătă dimineaţa, când a început pelerinajul la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, 49 de pelerini care acuzau dureri abdominale, lipotimie, hipertensiune arterială, stări hipoglicemice sau au suferit crize comiţiale au avut nevoie de asistenţă medicală. Trei dintre aceştia au fost transportaţi la spital.
În perioada 8-16 octombrie se desfăşoară la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei pelerinajul organizat de hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, care se prăznuieşte pe 14 octombrie.
Pelerinajul a început sâmbătă, la ora 06,00, odată cu scoaterea raclei cu moaştele Sf. Cuvioase Parascheva din Catedrala Mitropolitană. În urma unei procesiuni, racla cu moaştele a fost aşezată într-un baldachin special amenajat în Curtea Mitropolitană.
Până pe 15 octombrie se estimează că peste 300.000 de credincioşi vor veni la Iaşi pentru a participa la slujbele religioase şi alte activităţi desfăşurate în spaţiul public prilejuite de hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, perioada de afluenţă maximă a pelerinilor fiind 13-14 octombrie.
nu-i ajuta sfanta sa dea si coltul?!
@miky
Puroiul, scursurile, idi o tii societatii sunteti voi ma, astia de pupati cad avre.
Bre, voi sunteti, comunistii de tip nou! Lăturile societății
Cu atâția pro ști cum să scăpam de hoți ?
De-abia ati avut 10k si voi estimati 300k….
Au mai crapat la pandemie 60k…
Adevarul , un mare dusman al omului .
La cata lume proasta e prin zona,nici nu e chiar asa de mare numarul pupatorilor.Mai grav e pentru popime,in curand numarul sponsorilor incep sa crape iar donatiile vor scadea.
Pai donațiile scad dar unele moșteniri tot vor ajunge pe mâinile preoților.
concurenta intre religii!
Nu neaparat doar a comunismului. Putem insira mai multe 😁 A stiintei,a progresului,a tehnologiei sau de ce nu…a gandirii rationale a unora mai deschisi spre ratiune.Nu am vazut pe nimeni cu copilul pe moarte sa fuga la biserica,ratiunea pe toti ii duce spre stiinta(la spital).E si asta o varianta demn de luat in consideratie 😁
Pupati ma, c-o sa fentati canceru’ & infarctu’, o sa castigati bani cu ghiotura la loto-prono si-o sa va moara dujmani (cu un singur i)..
Sunteți atât de mulți pierduți sufletește…
Micky postează comentarii filoruse. Nu e de mirare că el apără religia, religia fiind o formă de sclavie.
21 500 x 10 ron = 215 000 ron/ 4.95 ron = 43 434 Euro nefiscalizati. Afacerea merge ca pe roate. Alo ANAF !!!!