Home » Articole » Iași: Ministrul Rafila anunță că Spitalul Regional de Urgență ar urma să fie finalizat până în 2027 / Lucrările de proiectare se vor încheia la finalul acestei luni

Iași: Ministrul Rafila anunță că Spitalul Regional de Urgență ar urma să fie finalizat până în 2027 / Lucrările de proiectare se vor încheia la finalul acestei luni

Iași: Ministrul Rafila anunță că Spitalul Regional de Urgență ar urma să fie finalizat până în 2027 / Lucrările de proiectare se vor încheia la finalul acestei luni
Sursa Foto: stireadeiasi.ro
Ascultă articolul

Lucrările de proiectarea pentru Spitalul Regional din Iași se vor încheia la sfârșitul acestei luni, urmând să fie demarată procedura de licitație pentru execuția obiectivului. Lucrările ar putea începe în a două jumătate a anului, iar întreaga construcție trebuie finalizată până în 2027, a anunțat ministrul Sănătății Alexandru Rafila, potrivit tvr.ro.

- articolul continuă mai jos -

Investiția se ridică la aproximativ 2 miliarde și jumătate de lei fără TVA.

Noul Spital Regional de Urgență din Iași urmează să asigure pacienților 752 de paturi , 6 centre medicale, unitate separată de ATI , ambulatoriu de specialitate, spitalizare de zi și primiri urgențe.

„După 6 ani proiectarea a ajuns la ultima etapă. Utilajele ar trebui să intre pe șantier până la sfârșitul anului, iar construcția să fie gata în 2027”, a transmis Rafila, potrivit tvr.ro.

Terenul pe care va fi ridicat Spitalul Regional de Urgență Iași se află la 2 km și jumătate de centrul orașului, în zona Moara de vânt. Într-o primă fază a lucrărilor, care vor începe în aprilie, terenul va fi eliberat de utilități și se vor face excavări.

„Este așteptat în primul rând de către pacienți, pentru că va fi important ca echipele de toate specialitățile să fie în același loc și nu cum se întâmplă acum prin colaborare, care se face transferând pacienții cu ambulanța”, a transmis și Diana Cimpoeșu, medic şef UPU SMURD Iaşi.

În afară de Spitalul Regional Iași, Ministerul Sănătății are în plan spitalele de urgență din Cluj și Craiova, ambeșe în fază de proiectare.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole