Home » Analize » Hunter Biden îl consilia pe Puiu Popoviciu în timp ce tatăl său milita împotriva corupției din România/ NBC News: Activitatea lui juridică ridică noi semne de întrebare cu privire la relațiile sale de peste ocean

Hunter Biden îl consilia pe Puiu Popoviciu în timp ce tatăl său milita împotriva corupției din România/ NBC News: Activitatea lui juridică ridică noi semne de întrebare cu privire la relațiile sale de peste ocean

24 oct. 2019
Hunter Biden îl consilia pe Puiu Popoviciu în timp ce tatăl său milita împotriva corupției din România/ NBC News: Activitatea lui juridică ridică noi semne de întrebare cu privire la relațiile sale de peste ocean
Foto: Hunter Biden și Joe Biden / Twitter
Ascultă articolul

Activitatea juridică a lui Hunter Biden în România ridică noi semne de întrebare cu privire la relațiile sale de peste ocean, scrie NBC News, făcând referire la consilierea juridică pe care fiul lui Joe Biden i-a acordat-o lui Puiu Popoviciu, în timp ce omul de afaceri era acuzat de fapte de corupție, iar tatăl lui Biden milita pentru lupta anticorupție din România.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

În ultimul an al administrației Obama, Hunter Biden a călătorit în România pentru a se întâlni cu un om de afaceri acuzat că a orchestrat o afacere imobiliară ilegală. Omul de afaceri era Gabriel ”Puiu” Popoviciu, un magnat român în domeniul imobiliar, care a fost sfătuit la acea vreme de Hunter Biden, fiul vicepreședintelui de atunci, Joe Biden, notează jurnaliștii NBC News.

Serviciile prestate de Hunter Biden pentru Popoviciu în 2016 nu au fost raportate la acea vreme, însă, tot atunci, implicarea lui Joe Biden în România a fost foarte puternică. Vicepreședintele SUA a fost una dintre cele mai puternice voci care au militat împotriva corupției din România și care au cerut guvernului să respecte statul de drept, democrația și să continuie lupta anticorupție.

Activitatea lui Hunter Biden de peste ocean – în primul rând în Ucraina și China – a devenit un subiect important al campaniei prezidențiale pentru Trump care, împreună cu avocatul său Rudy Giuliani, încearcă să demonstreze că relațiile internaționale cultivate de rivalul său politic ajung în sfera corupției.

În iulie, Trump a cerut noului președinte ucrainean să demareze o anchetă referitoare la activitatea lui Hunter Biden în privința unei companii de gaze ucrainene.

Citește articolul integral pe NBC News.

sursa foto: Twitter via News.ro.

Comentarii
  • De fapt Klemm era un ambasador al coruptilor sa intelegem…

    • N-avem cum ” să înțelegem”, mai ales cei care încă n-au înțeles bine la ce folosește focul, cum sunt unii troli ”antropologi”.

  • Foarte interesant. Un articol tradus după tehnologia care se numește ”cherry picking” ( pe șleau, cităm ce se potrivește scopului ), în acest aproape că dezinformați. Altfel, nu pot să-mi explic de ce nu ați tradus din articolul original pasaje ca următoarele : ( N-am să traduc eu, sorry )

    ” There’s no evidence that Hunter or his father acted improperly or violated any laws. But the arrangement, government ethics experts say, raises concerns that Hunter Biden was used as a prop in Popoviciu’s effort to dodge criminal prosecution.
    “We don’t know what [Hunter Biden] was paid or what he was paid for but it does raise questions of whether this Romanian individual facing criminal charges was actually paying for a connection to the American vice president,” said Kathleen Clark, a Washington University law professor who specializes in government ethics.

    ……………..parte tradusă și citată, apoi :

    Giuliani and Trump have provided no evidence, and no proof has emerged of any wrongdoing by Hunter or his father.
    But last week, Hunter Biden announced that he will step down from the board of a Chinese investment company that he joined in October 2017. And in an interview with ABC News released last Tuesday, he acknowledged showing “poor judgment” but denied any ethical lapses in taking a position on the board of the Burisma gas company in Ukraine at a time when his father was leading American policy in the country.
    Hunter Biden’s activities related to Romania have gotten far less attention.

    SI ASA MAI DEPARTE ……

    În locul Dvs. eu m-aș limita să informez după capacitățile mele, iar în cazul în care citez o sursă informată – cum este intre altele și NBC News – aș fi atent să nu trunchiez, astfel ca efectul să fie ricoșat într-o direcție în care sursa originală nu a făcut-o. O observație și un sfat modest. No hard feelings, I hope )))

  • RADU de la BANEASA

    Revin: In Marea Britanie nu exista niciun dosar avand ca obiect extradarea lui Popoviciu! Executarile penale CAB nu raspund daca au trimis mandatul european de arestare. Lia Savonea stie! Richi stie si el! Cand se afla adevarul?

  • Rika Venturiano

    Atentie la cliseele cu care operation, dnii ziaristi ca si alea ne-au tinut pe loc 30 de ani. Era de preferat ca tatal Biden, ca official US, nu ca tata, sa spuna ca in Romania totul e cool si ca P. popoviciu e o victima a statilui paralel? Sa nu Caden in capcana “si la ei e coruptie” ca u doar Mme Dancila scoate acest argument la noi prin politichie ea il repeta prea des insumand prostia asta repetata 39 de ani de toti “stapanii “ pe care ni I-am ales.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.